reklama

Uratować od zapomnienia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uratować od zapomnienia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKuźnia w Szalejowie Górnym powstała w 1819 roku. Funkcjonowała do końca XX wieku. Pozostały po niej wspomnienia i pożółkłe fotografie.
Reklama lokalna
reklama

Kilkanaście czarno-białych zdjęć i krótki opis. Taka ekspozycja wisi na płocie w centrum Szalejowa Górnego. Opowiada o kuźni, która działała we wsi prawie dwa wieki. - Fajnie, że nasza sołtys wspólnie z bibliotekarką taką wystawę przygotowały – mówi jedna z mieszkanek Szalejowa. - Wkrótce mało kto będzie wiedział, że w centrum wioski była kuźnia. Budynek się rozlatuje, a wyposażenie ktoś ukradł – dodaje. Kuźnia w Szalejowie Górnym powstał w 1819 roku. Po II wojnie światowej warsztat z kompletnym wyposażeniem przejęła rodzina Wilczkowskich. Zdjęcia na wystawę udostępnił Zbigniew Wilczkowski. Teresa Biel-Lutosławska, sołtys Szalejowa Górnego, wykonała powiększenia i razem z krótkim opisem zawiesiła na płocie, przy budynku w którym kuźnia funkcjonowała do lat 90. ubiegłego wieku. Poza tym mieszkańcy Szalejowa Górnego i Dolnego wciąż żyją sprawą konfliktu w ich parafii i tym, że kilkunastu mieszkańców pozwało do sądu biskupa Ignacego Deca. - Mamy już tego po dziurki w nosie. Wciąż przyjeżdżają do nas lub dzwonią dziennikarze, bo taka sprawa to wydarzenie. Ostatnio musiałam się tłumaczyć rodzinie z krakowskiego, która też zadzwoniła i dopytywała dlaczego poszliśmy na wojnę z biskupem – mówi starsza kobieta. - Moim zdaniem to było niepotrzebne – dodaje.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama