Reklama

Upamiętnili Havla

Opublikowano: pon, 14 wrz 2015 14:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inauguracja Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej za nami. Przyjechali wicepremier RP i dyplomaci

Największy na pograniczu polsko-czeskim cykl wydarzeń kulturalnych odbywa się co roku. Tym razem jego uroczysta inauguracja odbyła się w Lądku-Zdroju, do którego na zaproszenie Juliana Golaka, jednego z twórców DNI, przybyli m.in. Grażyna Bernatowicz, ambasador RP w Pradze oraz Tomasz Siemoniak, wicepremier RP i władze województwa. Szczególnym punktem sobotniego programu było uroczyste otwarcie Alei Vaclava Havla, która usytuowana została nieopodal przystanku PKS-Zdrój.

- Były prezydent Czech właśnie w okolicach Lądka-Zdroju, spotykał się w czasach komunizmu z polskimi opozycjonistami. Był to wielki przyjaciel Polski i Polaków, ale też członek SPCzS – argumentował decyzję o stworzeniu alei Julian Golak, szef Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Na konferencji „Szlak do Wolności” podsumowano projekt szlaku kurierów Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Został on wytyczony w Górach Złotych w miejscach, w których nielegalnie spotykały się środowiska opozycyjne z Polski i ówczesnej Czechosłowacji. Wśród ich uczestników był m.in. Jacek Kuroń i Vaclav Havel.

Następnie mieszkańcy obejrzeli projekcję filmu „Europa Środkowo-Wschodnia idzie na wolność”, który przedstawia mało znane fakty dotyczące np. te dotyczące wycofania się wojsk radzieckich z Polski. Uroczystości uświetnił także koncert Kapeli Poleskiej z Moraw, która zaprezentowała utwory muzyki cymbałową. Podczas uuroczystej mszy świętej wystąpił lądeckiego chór parafialny.

Pomysłodawcami Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej są Julian Golak i Teresa Bazała. W ciągu 26 lat wraz z współpracownikami zorganizowali oni ponad 1500 wystaw, koncertów, spektakli, konferencji oraz innych wydarzeń, które mają na celu integrację i zacieśnianie więzi pomiędzy Polakami i Czechami.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy