Uciekającym przed wojną Ukraińcom pomagają polskie organizacje pozarządowe, samorządowcy i zwykli ludzie. Oferują mieszkania i pracę, opiekę zdrowotną i naukę w szkołach dla dzieci; po prostu odrobinę normalności. Pierwsi uchodźcy wojenni już trafili do powiatu kłodzkiego. Dwa dni temu pierwszy załadowany po brzegi tir z darami dla Ukraińców walczących o swoją ojczyznę wyjechał z Kłodzka.
Dary trafią do Poninki w obwodzie Chmielnickim – mówi Michał Piszko. - Ta gmina zwróciła się do nas o pomoc. To małe miasto liczące 7,5 tysiąca ludzi, ale w związku z wojną jest tam teraz 30 tys. uchodźców z rejonów, w których trwają walki – dodaje kłodzki samorządowiec.
Bardzo wielu Polaków chce pomagać. Nie ma już gminy, w której nie organizowano by pomocy dla Ukrainy.
- Tę pomoc trzeba ogarnąć, żeby się nie zmarnowała i żeby została jak najlepiej wykorzystana – apelował na konferencji prasowej Maciej Awiżeń, starostwa kłodzki. - Mamy już ok. 500 miejsc dla uciekających przed wojną Ukraińców. Wkrótce do Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju przyjadą dzieci z ukraińskiego domu dziecka. Możemy zapewnić im w DWD 70 miejsc – dodał samorządowiec.
Z danych, jakie posiada starostwo wynika, że już w poniedziałek, 28 lutego (5 dzień wolny) w powiecie kłodzkim było ponad 100 uchodźców wojennych z Ukrainy. Jednak ich liczba w powiecie kłodzkim może sięgnąć nawet kilku tysięcy. Dlatego lada dzień na ul. Wyspiańskiego w Kłodzku, w budynku starostwo, ruszy biuro ds. Ukrainy.
Zbiórki darów
Trwają zbiórką darów dla potrzebujących obywateli i uchodźców z Ukrainy
Polanica-Zdrój
Dary można przynosić do: Dziennego Domu Senior+ przy ul. Zdrojowej 34 w godz. 8.00-18.00; Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 3 w godz. 7.30 – 15.30; Teatru Zdrojowego przy ul. Parkowej 2 w godz. 8.00-19.00.
Kłodzko
Dary można przynosić do: Kłodzkiego Ośrodka Kultury (pomieszczenie po kawiarni) w godz. 8.00-20.00
Kłodzko gmina
W gminie wiejskiej Kłodzko zbiórka darów prowadzona jest w 30 świetlicach wiejskich
Bystrzyca Kłodzka
Zebrano 20 palet darów potrzeba jeszcze 14 palet, aby tir wyjechał pełny. Dary najlepiej zawieść bezpośrednio do magazynu Sebastiana Maryniaka na ul. Sienkiewicza 10A, w Bystrzycy Kłodzkiej (była fabryka zapałek)
Co przynosić?
Żywność długoterminową, kosmetyki i chemię, środki opatrunkowe, potrzebne są także nowe koce i śpiwory.
Zakwaterowanie
Każdy właściciel obiektu noclegowego (agroturystyka, hotel, pensjonat), który chciałby pomóc uchodźcom z Ukrainy poprzez zapewnienie im noclegów, może to zrobić na podstawie zawartej umowy z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Tylko wtedy otrzyma zwrot kosztów utrzymania! Informacja o formalnościach udzielają pracownicy urzędów miast i gmin.
Natomiast osoby fizyczne, które chcą przyjmować uchodźców na własny koszt nie muszą podpisywać umowy z wojewodą, ale muszą zgłosić w urzędzie gminy lub miasta, że przyjęli pod dach uchodźców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.