Reklama

Ten PROCENT ma moc, zwłaszcza w tym roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay / ilustracyjne

Ten PROCENT ma moc, zwłaszcza w tym roku - Zdjęcie główne

foto Pixabay / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca kwietnia musisz rozliczyć się z fiskusem. Nie zapomnij o Twoim wielkim małym procencie, który w tym roku urósł do 1,5 procenta.

W 2023 roku za sprawą przepisów Polskiego Ładu podatnicy mają możliwość przekazania nie 1 procenta podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), jak miało to miejsce dotychczas, lecz 1,5 procenta. Zasada ta będzie miała zastosowanie już do rocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 rok, czyli tych która właśnie ruszają.

W powiecie kłodzkim takich fundacji i stowarzyszeń, którym możesz przekazać 1,5 proc. podatku działa ponad 40 (patrz tabela). Jest w czym wybierać! 1,5 procent podatku może wspomóc nie tylko ogólnopolskie stowarzyszenia i fundacje, których jest w kraju prawie 9 tysięcy, ale także organizacje pożytku publicznego działające w powiecie kłodzkim, a tych jest 48. Na rozlicznie PIT-ów za 2021 rok pozostały jeszcze ponad dwa miesiące. Warto zastanowić się więc, kogo wspomóc.

Wachlarz możliwości

Twoje pieniądze z rocznego PIT-u mogą zasilić konta miejscowych klubów sportowych, ochotniczych straży pożarnych, organizacji zajmujących się niepełnosprawnymi, stowarzyszeń pomagających zwierzakom, fundacji ratujących zabytki. Wybór jest naprawdę duży. W tabeli na sąsiedniej stronie publikujemy wykaz organizacji pożytku publicznego działających obecnie na naszym terenie. Taki rejestr dostępny jest na stronie internetowej ministerstwa finansów oraz starostwa powiatowego.

Nie do przecenienia

Co oznacza 1,5 procent dla działających na naszym terenie organizacji pożytku publicznego?

Ta pomoc jest nie do przecenienia. Stanowi ważny składnik naszego rocznego budżetu. Dzięki wpłatom z tytułu jednego procenta mogliśmy kontynuować rozbudowę schroniska dla zwierząt w Kłodzku. Cieszy też to, że z rok na rok tych wpłat przybywa – mówi Andrzej Olszewski, szef polanickiej Fundacji Pod Psia Gwiazdą.

W 2022 roku z jednego procenta na konto Fundacji Pod Psią Gwiazdą wpłynęło 56 tys. 843 zł.

W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego w całej Polsce otrzymały łącznie tytułem 1 procenta należnego podatku wynikającego z rozliczenia za 2021 rok 1 mld 114 mln zł. Na Dolnym Śląsku do OPP trafiło 94 mln 680 tys. zł. Przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji wyniosła 70 zł. Największe wsparcie – ponad 210 mln zł - otrzymała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

Tyle nasze stowarzyszenia i fundacje (m.in. te) dostały w ubiegłym roku (z pitów za 2021 rok)

 • FUNDACJA "POD PSIĄ GWIAZDĄ – 56 tys. 843 zł
 • MKS NYSA KŁODZKO - 11 tys. 91 zł
 • FUNDACJA "RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ" w KŁODZKU - 14 tys. 556 zł
 • FUNDUSZ LOKALNY MASYWU ŚNIEŻNIKA - 44 tys. 815 zł
 • TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW KROSNOWIC – 29 tys. 758 zł
 • TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW GORZANOWA - 6 tys. 173 zł
 • RÓWNI, CHOĆ RÓŻNI w MIĘDZYGÓRZU – 40 tys. 31 zł
 • BYSTRZYCKIE STOWARZYSZENIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH – 32 tys. 303 zł
 • ZAKŁAD LECZNICZO - OPIEKUŃCZY DLA DZIECI w PISZKOWICACH - 85 tys. 44 zł
 • UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY "IMPULS" KŁODZKO - 20 tys. 704 zł
 • KLUB SPORTOWY "TROJAN" W LĄDKU-ZDROJU – 2 tys. 879 zł
 • OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W JUGOWIE – 2 tys. 86 zł
 • NOWORUDZKIE STOWARZYSZENIE PRO PUBLICO BONO - 12 tys. 885 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy