Reklama

Tania energia w gminach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Tania energia w gminach - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wytwarzać prąd elektryczny i ciepło nie zanieczyszczając środowiska naturalnego, a przy okazji zaoszczędzić? Trzeba stworzyć klaster energetyczny.

O tym właśnie rozmawiali samorządowcy z powiatu kłodzkiego, którzy płacą coraz wyższe rachunki za prąd. Koncepcję stworzenia klastra przedstawili włodarzom Czesław Kręcichwost, prezesa Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis oraz Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju. Celem klastra jest stworzenie lokalnej wspólnoty energetycznej, która chce mieć tańszą - i co ważne - „czystą” ekologicznie energię. Aby klaster mógł zacząć przynosić efekty dla nas wszystkich, potrzebne są wspólne inwestycje w każdej z należącej do niego gmin. Jakie? Przykładowo, takimi wspólnymi inwestycjami w ramach klastra mogą być wspólne zbiorcze sieci ciepłownicze zasilane systemami solarnymi, źródłami geotermalnymi lub energią z najnowszej generacji kotłowni, produkujących ciepło pozyskane z bioproduktów rolnych, zakupionych przez gminy bezpośrednio u swoich rolników. Do klastra ARES (Autonomiczny Region Energetyczny Sudety) należy w tej chwili 5 gmin. - Kiedy system wejdzie w życie, wszyscy z czasem uzyskają duże oszczędności. W gminach spadną rachunki za energię. Rolnicy podpiszą z gminami kontrakty na stałe dostawy produktów przeznaczonych do produkcji ekologicznej energii. Jest też przewidziana możliwość, aby z tej energii mogli korzystać odbiorcy indywidualni i przedsiębiorcy – informują inicjatorzy energetycznej inicjatywy. Na Dolnym Śląsku działa już m.in. klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy