Reklama

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Kto będzie restrukturyzował szpitale?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Staszek M Polska.org

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Kto będzie restrukturyzował szpitale? - Zdjęcie główne

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Stanowisko w sprawie restrukturyzacji szpitali | foto Fot. Staszek M Polska.org

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Starostwo Powiatowe w Kłodzku. Co wiemy o planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych w całej Polsce?

Starostwo Powiatowe w Kłodzku zajęło stanowisko wobec planowanej w Polsce restrukturyzacji podmiotów leczniczych. Możliwe, że zmiany będą wprowadzane bez udziału samorządów. 

 

O co chodzi? 

Ministerstwo Zdrowia powołało zespół do prac nad ustawą, która będzie określać nowe zasady działania podmiotów leczniczych. Te podmioty to między innymi szpitale, przychodnie czy instytuty badawcze. W planach ministerstwa ma się znaleźć centralizacja szpitali. Znaczy to, że uprawnienia do decydowania przejdą w ręce placówek będących na wyższym szczeblu. Zarząd Związku Powiatów Polskich (ZPP) twierdzi, że w składzie zespołu znaleźli się przede wszystkim przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Zabrakło tam samorządowców. - W naszej ocenie przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów oraz samych podmiotów leczniczych - podkreśla zarząd. 

 

Zmiany na gorsze

Starostwo Powiatowe w Kłodzku udostępniło mieszkańcom stanowisko zarządu ZPP. Jest tam wyraźnie napisane, że przy reorganizacji zasad działania szpitali i placówek medycznych powinni być obecni samorządowcy, a także zarządzający nimi. To osoby, które na codzień organizują pracę tych miejsc i mają wiedzę na temat ich funkcjonowania. Według ZPP problem nie tkwi w tym, kto zarządza, lecz w braku funduszy. Zarząd zwraca uwagę na dramatyczne niedofinansowanie Polskich placówek medycznych, które z roku na rok notują większe straty. Przedstawiciele polskich powiatów twierdzą, że planowane zmiany, które mają wejść w życie w ciągu kilku miesięcy nie wpłyną realnie na poprawę działania szpitali. - Przyjęte terminy świadczą o tym, że planowana reforma będzie miała charakter pozorny tzn. będzie ograniczała się do zmiany struktury właścicielskiej i wprowadzenia kolejnych programów naprawczych - tłumaczą przedstawiciele ZPP. 

Natalia Kołodziej

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy