W porównaniu do lat ubiegłych, liczba zawodów deficytowych maleje, co świadczy o bardziej zrównoważonej relacji między liczbą ofert pracy a liczbą dostępnych kandydatów. Mimo to, nadal istnieją sektory zmagające się z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanej kadry.
Kluczowe dane statystyczne
- Liczba zawodów deficytowych (więcej ofert pracy niż kandydatów): 27
- Liczba zawodów zrównoważonych (podobna liczba ofert i kandydatów): 139
- Liczba zawodów nadwyżkowych (więcej kandydatów niż ofert pracy): 0
- Liczba ofert pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy w II półroczu 2023 i I półroczu 2024: 84 161
- Liczba zarejestrowanych bezrobotnych (stan na koniec I półrocza 2024): 53 985
Branże z największym deficytem pracowników
Raport podkreśla zawody, które od lat pozostają w deficycie. W 2025 roku największe trudności w znalezieniu pracowników występują w następujących obszarach:
- Edukacja: nauczyciele przedmiotów zawodowych, wychowania przedszkolnego, praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciele specjalni.
- Transport i logistyka: kierowcy ciężarówek, autobusów oraz magazynierzy.
- Służba zdrowia: pielęgniarki, położne, psycholodzy, psychoterapeuci, ratownicy medyczni.
- Zawody techniczne: elektrycy, elektromechanicy, operatorzy maszyn CNC, spawacze, monterzy instalacji budowlanych.
Wyzwania na rynku pracy
Pomimo obserwowanej poprawy sytuacji na rynku pracy, sektory takie jak edukacja i służby mundurowe nadal borykają się z istotnymi niedoborami kadrowymi. Dodatkowym wyzwaniem są oferty pracy o niskiej jakości w zawodach takich jak kucharze, ratownicy medyczni czy pracownicy socjalni, które często nie spełniają oczekiwań kandydatów.
Strategie pracodawców
W obliczu niedoborów kadrowych, firmy muszą podejść strategicznie do zarządzania zasobami ludzkimi – podkreśla Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojciech Bochnak, dodając, że priorytetem staje się inwestowanie w szkolenia oraz oferowanie lepszych warunków zatrudnienia, które przyciągną i zatrzymają wykwalifikowanych specjalistów.
Zawody przyszłości
Osoby poszukujące pracy mogą skorzystać z możliwości rozwijania swoich kwalifikacji w zawodach, które są stale poszukiwane. Dotyczy to zarówno młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, jak i osób planujących zmianę zawodu. Branże takie jak edukacja, medycyna czy technologia będą przez najbliższe lata oferować stabilne zatrudnienie i atrakcyjne perspektywy rozwoju.Długofalowa poprawa sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim wymaga współpracy wszystkich stron pracodawców, instytucji edukacyjnych oraz samych kandydatów – mówi Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Bartosz Kotecki.
Kluczowe znaczenie ma również dostosowanie programów kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy, co pozwoli lepiej przygotować przyszłych pracowników
– dodaje.
Pełen raport Barometru Zawodów 2025 jest dostępny na stronie internetowej - kliknij TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.