Od kilku dni w trzech miejscach na terenie regionu gromadzone są dary dla osób poszkodowanych w powodzi. We Wrocławiu jest to Centrum Druku 3D przy ul. Tynieckiej, w Wałbrzychu teren strefy ekonomicznej Invest Park przy ul. Stacyjnej 12 a w Jeleniej Górze siedziba Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. 1 Maja 27. Trafiają do nich artykuły pierwszej potrzeby przekazywane przez mieszkańców, inne samorządy oraz partnerów zagranicznych.
- W obliczu tak poważnego kryzysu musimy skupić się na zbudowaniu systemowego wsparcia poszkodowanych. Dlatego jako samorząd województwa od pierwszych dni angażujemy się w organizowanie pomocy rzeczowej poprzez nasze HUB-y we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze, ale także wsparcia finansowego za pośrednictwem podległych nam instytucji – wyjaśnia Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Dziś radni dolnośląskiego sejmiku zadecydowali jednogłośnie o przekazaniu 30 milionów złotych na potrzeby poszkodowanych przez powódź. 20 milionów trafi bezpośrednio do gmin i powiatów, a pozostała część zostanie przeznaczona na inwestycje w odbudowę infrastruktury, którą zarządza samorząd województwa. Dzięki tym pieniądzom możliwa będzie realizacja najpilniejszych działań pomocowych w regionie.
- Dziękuję za aktywność wszystkim radnym. Dzięki niej mamy wiedzę, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna. Cieszę się niezmiernie, że w regionie mamy tez wiele inicjatyw oddolnych, dzięki którym możliwa będzie pomoc nie tylko mieszkańcom, ale również zwierzętom, które ucierpiały w powodzi – dodaje Jerzy Pokój, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
- Wszyscy samorządowcy powinni zaangażować się na rzecz budowy zbiorników retencyjnych, w szczególności w regionach górskich. Jako samorząd województwa od lat wspieramy służby takie jak WOPR, Policja czy Straż Pożarna. Dziś widzimy jak potrzebne jest to, żeby były one dobrze wyposażone i gotowe do niesienia pomocy – dodaje Cezary Przybylski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Powódź przeszła przez wiele dolnośląskich powiatów, jednak nie oznacza to, że Dolny Śląsk w całości jest miejscem, którego trzeba się obawiać. O to m.in. apelował wicemarszałek województwa, Wojciech Bochnak – Od kilku dni słyszymy, że lawinowo odwoływane są rezerwacje w naszych ośrodkach turystycznych. Z tego miejsca apeluję, że nie cały Dolny Śląsk ucierpiał w powodzi, naprawdę można w wiele miejsc bezpiecznie przyjeżdżać i będzie to najlepsza pomoc dla naszych przedsiębiorców z branży turystycznej – mówi wicemarszałek Wojciech Bochnak.
Jednocześnie w pomoc poszkodowanym angażują się również instytucje samorządu województwa dolnośląskiego. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Jeleniej Górze będzie operatorem pomocy finansowej dla przedsiębiorstw z terenu powiatów objętych powodzią. Wsparcie to będzie pochodziło ze środków publicznych i dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników.
- W pierwszej kolejności chcemy jak najszybciej ustalić szacunkową liczbę poszkodowanych przedsiębiorców z terenów powiatów: kamiennogórskiego, karkonoskiego, kłodzkiego, lwóweckiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, lubańskiego, świdnickiego oraz miast na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra – wylicza Hubert Papaj, Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
W akcję pomocową angażuje się również inna podległa marszałkowi instytucja – Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, który pośredniczy we wsparciu udzielanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki ministerialnym funduszom do powiatów doświadczonych przez powódź popłynie strumień pieniędzy, a z ich wykorzystaniem organizowane będą m.in. roboty publiczne w celu usuwania skutków powodzi, a także udzielane pożyczki dla przedsiębiorców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.