Reklama

Sami sobie podnoszą diety

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Sami sobie podnoszą diety - Zdjęcie główne

Radni podnosząc sobie diety, chcieli podwyższyć pensje burmistrzowi. To chyba pierwszy przypadek w dziejach Kłodzka, że chciało się na siłę uszczęśliwić burmistrza podnosząc mu pensję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skoro w Polanicy-Zdroju podwyższyli samorządowe diety i w Bystrzycy, i w powiecie, to dlaczego radni Kłodzka mieliby być gorsi? Jeden z kłodzkich włodarzy stwierdził na posiedzeniu komisji, że to się im należy, bo rząd dał na to pieniądze...

Żeby było jasne: skoro wszystko idzie w górę, to samorządowe diet też powinny. Problemem nie jest jednak to, że radni sami sobie podnoszą uposażenie, ale w jaki sposób to robią. 

W środę, 23 lutego, kiedy to wydanie Gazety Kłodzkiej wysłaliśmy do druku, w kłodzkim ratuszu przygotowany był już projekt uchwały w sprawie nowych stawek diet. W czwartek, 24 lutego, na sesji radni mogli uchwałę przegłosować lub nie. Idę o zakład – pisząc to w środę - że uchwała została przyjęta. Dlaczego? Bo paracie na podwyżki stawek diet było bardzo duże, choć...

Podwyżka dla burmistrza

Radni podnosząc sobie diety, chcieli podwyższyć pensje burmistrzowi. To chyba pierwszy przypadek w dziejach Kłodzka, że chciało się na siłę uszczęśliwić burmistrza podnosząc mu pensję. Piszko o taką podwyżkę wcale nie zabiegał. O co więc chodziło? Prawdopodobnie o przykrycie podwyżki diet nową pensją burmistrza. 

- Będę zabiega o to, aby podwyżki dla mnie nie było i aby uchwała w tej sprawie została zdjęta z porządku obrad Moje wynagrodzenie wzrosło w listopadzie ubiegłego roku, więc kolejna podwyżka nie jest potrzebna – zapowiadał w środę burmistrz Michał Piszko. 

Radni mogą jednak, nawet wbrew woli burmistrza, podnieść mu uposażenie. Czy tak się wczoraj stało? 

Jeszcze więcej

Przyjęte w projekcie uchwały stawki nowych diet nie usatysfakcjonowały wszystkich. Radny Stanisław Barczak postulował o zwiększenie kwoty bazowej (z 2683 zł do 3220 zł) i wpłacenie wyrównanie od listopada ubiegłego roku. W tej sprawie złożył nawet oficjalny wniosek. Jeśli jego wniosek zostałby przyjęty radny Bartczak zamiast 1 tys. 475 zł dostawałby miesięcznie 1 tys. 771 zł. Poza tym wyrównanie za 4 miesiące (listopad 2021 – luty 2022), czyli ekstra 2 tys. 656 zł. Jak ostatecznie zakończyła się batalia o nowe stawki diet dla radnych? O tym napiszemy za tydzień.

Kontrowersje wśród pracowników

Planowane nowe stawki diet dla radnych od razu wzbudziły spore kontrowersje wśród pracowników kłodzkiego magistratu, którzy o takich podwyżkach (500-600 zł miesięcznie netto) mogą tylko pomarzyć, choć oni do pracy chodzą pięć dni w tygodniu.

 

Proponowane podwyżki diet na przykładzie przewodniczącej rady i szeregowego radnego

Elżbieta Żytyńska
przewodnicząca rady
> 2 tys. 13 zł – taką dietę pobiera obecnie 
> 2 tys. 683 zł – nowa stawka zgodna z projektem uchwały (podwyżka o 670 zł)
> 3 tys. 220 zł – nowa stawka zgodna z wnioskiem radnego Bartczaka (podwyżka o 1 tys. 207 zł)

Stanisław Bartczak
szeregowy radny
> 1 tys. 107 zł – taką dietę pobiera obecnie 
> 1 tys. 475 zł – nowa stawka zgodna z projektem uchwały (podwyżka o 368 zł)
> 1 tys. 771 zł – nowa stawka zgodna z wnioskiem radnego Bartczaka (podwyżka o 664 zł)
Kilka stów do przodu
Radni Kłodzka uchwalając podstawę nowych diet przyjęli, że będzie to 1,5 kwoty bazowej, czyli 2 tys. 683 zł. Od niej wyliczono nowe stawki w zależności od pełnionej funkcji, jakie trafiły do projektu uchwały 
> przewodnicząca – 100% kwoty bazowej, czyli 2 tys. 683 zł (podwyżka o 670 zł)
> wiceprzewodniczący – 85% kwoty bazowej, czyli 2 tys. 280 zł (podwyżka o 569 zł)
> przewodniczący komisji - 75% kwoty bazowej, czyli 2 tys. 12 zł (podwyżka o 603 zł)
> wiceprzewodniczący komisji - 65% kwoty bazowej, czyli 1 tys. 743 zł (podwyżka o 536 zł)
> pozostali radni - 55% kwoty bazowe, czyli 1 tys. 475 zł (podwyżka o 368 zł)
 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy