Reklama

Rząd dał zero złotych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Rząd dał zero złotych - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powodzie i podtopienia były, ale kasy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych nie ma. Dlaczego? Bo rządowa rezerwa celowa poszła na walkę z koronawirusem.

Ulewne deszcze kilka razy w roku niszczą drogi w powiecie kłodzkim. Usuwanie skutków klęsk żywiołowych w dużej mierze było dotychczas możliwe dzięki dotacjom z rządowej rezerwy celowej. W tym roku powiat kłodzki, który pod swoją pieczą ma ponad 700 km dróg, nie dostał na ten cel ani złotówki. Tymczasem mieszkańcy pytają samorządowców, dlaczego remonty popowodziowych dróg ustały. - Otrzymaliśmy jedynie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych do 5 zadań – informuje Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. - Natomiast z rezerwy celowej budżetu państwa – czyli na remonty dróg, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, nie otrzymaliśmy w tym roku ani złotówki, a wysokość strat w infrastrukturze dróg powiatowych to 170 mln zł i są to szkody powstałe w roku 2019 oraz w 2020 roku – zaznacza samorządowiec. Pomimo pozytywnej weryfikacji i przyjęcia protokołów przez komisję wojewódzką zgłoszone przez powiat szkody do dzisiaj nie otrzymały dofinansowania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało władze naszego powiatu, że w tym roku nie ma możliwości udzielenia dofinansowania na usuwania skutków klęsk żywiołowych. - Sytuacja jest niezrozumiała i nie do przyjęcia, szczególnie, że w czerwcu tego roku, podczas wizyty w powiecie kłodzkim w czasie alarmu powodziowego, Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski, składał deklarację szybkiej pomocy - przypomina Awiżeń. - Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo naszych mieszkańców, przedsiębiorców oraz licznie odwiedzających powiat kłodzki turystów, apeluję do posłów i senatorów obozu władzy z naszego regionu o pilną interwencję w tej sprawie – dodaje. Kasa poszła na koronawirusa To, gdzie jest kasa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, wyjaśnione zostało w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji. Czytam tam: „Z rezerwy celowej ujętej w ustawie budżetowej na rok 2020 (poz. 4 - przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych) na realizację zadań związanych z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS- -CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi, zostały przekazane środki finansowe w wysokości ponad 940 mln zł”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy