Reklama

RP: Mamy pomysł na kłodzki PKS

Opublikowano: pt, 14 cze 2013 06:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lokalni działacze Ruchu Palikota i Europy Plus przedstawiają swoje propozycje.


Stworzenie przedsiębiorstwa komunikacyjnego z udziałem wszystkich gmin powiatu, które oparte byłoby na partnerstwie publiczno-prywatnym - to propozycja lokalnego Ruchu Palikota i Europy Plus w sprawie zmian w PKS Kłodzko.

Nasi starości Awiżeń i Łącki fundują nam obywatelom i mieszkańcom powiatu kolejna wyprzedaż mienia publicznego, tym razem czarne chmury pojawiły się nad PKS. Panowie wyszli z założenia że jeśli są bezradni w kwestiach spółki, a powiat potrzebuje gotówki na łatanie dziur w budżecie to najlepiej sprzedać wszystko co się da, a jak,  najłatwiej i najszybciej po najmniejszej linii oporu….

Co tam miejsca pracy i tak mamy 30 % bezrobocia, co tam ewentualna  likwidacja przez prywatnego właściciela połączeń, co tam podnoszenie cen biletów, sprzedamy, zasilimy dziurawy budżet powiatu i jeszcze chwile utrzymamy się na powierzchni i swoich stołkach. Słowo restrukturyzacja to pojęcie obce.

A przecież zamiast niszczyć lepiej budować.

Jako Ruch Palikota i Europa + mamy pomysł jak zrestrukturyzować PKS, jak zamiast niszczyć tą spółkę zbudować z niej duże silne przedsiębiorstwo komunikacyjne, utrzymać zatrudnienie, odświeżyć tabor i służyć społeczeństwu.

 

Można w  obecnej strukturze PKS z udziałem i pomocą związku 14 gmin powiatu kłodzkiego stworzyć jedno wspólne  przedsiębiorstwo komunikacyjne. Nowa struktura mogłaby opierać się na udziałach owych samorządów. Do tego jednak potrzebna jest wola polityczna. Powiat to Platforma i SLD, gminy to często inna bajka polityczna.

Ponieważ są duże różnice ,,merytoryczne” w podejściu do zarządzania mieniem publicznym w samorządach, czego przykładem jest m.in. nasz powiat- spoiwem łączącym lokalnych działaczy mogłaby być ideologia, co kuriozalnie mogłoby przełożyć się na efektywność Powiatowej Komunikacji Samochodowej też PKS ale z nazwą własną.

Ta idea to  zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców powiatu, ujednolicenie taboru przewozowego, funkcja  przewozowo – turystyczna w naszym niedoinwestowanym regionie.

I tak. Pomysł można oprzeć na PPP (partnerstwo publiczno prywatne). Można również przeprowadzić przetarg publiczny w wyniku którego wyłoniony zostanie operator spełniający wymagane kryteria.

Oczywiście pomysł jest w powijakach. Ale stawiając pytania, rozmawiając szukamy przecież rozwiązań. Wystarczy trafić na podatny grunt i wolę współpracy.

Do tej pory PKS-em zarządza ,,nasz powiat,, w osobach pana Awiżenia i pana Baweckiego vel prezesa. Duże rolę w funkcjonowaniu pekaesu  pełnią również 3 upolitycznione związki zawodowe i upolityczniona Rada Nadzorcza. Sytuacja przedsiębiorstwa niby nie jest najgorsza jako, że ponoć bilansuje się… Funkcjonuje ono też w wyniku tzw. zdarzeń jednorazowych, którymi tutaj jest –niestety sprzedaż jego części składowych z naszego punktu widzenia krótkotrwale przekładających się na przyszłe bilanse.

Naszym zdaniem nie zachodzą żadne synergie, nie ma efektów wartości dodanych jako, że szwankuje ZARZĄD.

Pytania brzmią następująco:

1.Jakie są ostateczne plany starostwa względem spółki PKS SA. ?

2. Czy środki pozyskiwane ze sprzedaży części składowych PKS zasilają kasę spółki czy powiatu?

3. Jakie programy restrukturyzacyjne zostały wdrożone do tej pory w firmie?

4. Kiedy był przeprowadzany audyt w firmie?

5. Kto nadzoruje i sprawdza treść umów dotyczących zbycia majątku firmy?

6. Jakie zwyczajowe klauzule zawierają umowy przedwstępne w wyniku których zbywa się przedsiębiorstwo?

7. Czy kapitał partnera biznesowego podlega jakiejkolwiek ocenie przez powołane do tego służby?

Ryszard Skowroński - Europa Plus

Bartłomiej Wolski - Ruch Palikota

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy