reklama

Rozważania nad kąpieliskiem miejskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozważania nad kąpieliskiem miejskim  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościO tym, że kąpielisko miejskie na Górze Parkowej znajduje się w stanie śmierci technicznej wiadomo jest nie od dziś
Reklama lokalna
reklama

Nic też dziwnego, że władze samorządowe, kierując się oczekiwaniami nie tylko mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, poszukują rozwiązań, dzięki którym obiekt będzie mógł przejść gruntowną metamorfozę. Mierzą jednak zamiary na siły, bo kasa lokalna ma określoną zasobność. Oznacza to, że nie można sobie pozwolić na zbytnią rozrzutność. Ta idea dominowała podczas wczorajszego posiedzenia członków Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej. Rozprawiano nad koncepcją przebudowy obiektu i zaprezentowaną jego wizualizacją, z czym zmierzyła się gliwicka firma MWM specjalizująca się w tego rodzaju rozwiązaniach i inwestycjach. Jej dziełem są m.in. unowocześnione Termy Cieplickie, kompleks sportowo-rekreacyjny w Prudniku, podobny w Krapkowicach, kąpielisko w Rybniku i in. Basen na Górze Parkowej liczy sobie prawie 80 lat, bo powstał w roku 1937 (wcześniej, od r. 1903, miał status kąpieliska). Infrastruktura składająca się na jego substancję jest bardzo mocno wyeksploatowana, mimo dokonanych remontów czy inwestycji częściowych. Dalsze jego „pacykowanie” w sytuacji rosnących wymogów rekreacyjnych i sanitarnych byłoby nieodpowiedzialnością ze strony właściciela. Jeśli on chce mieć tego rodzaju obiekt, to musi zdobyć się na poważny wydatek. I jak zauważyła burmistrz Renata Surma – gmina co do tego jest przekonana, jednak w określonych granicach finansowych. Musi bowiem mieć na uwadze to, że w najbliższym czasie przyjedzie jej zmierzyć się z budową krytej pływalni w ramach programu „Delfinek”, z inwestowaniem w bazę przedszkolną czy mieszkania. Tym jednym zadaniem nie może „wypłukać się” z funduszy. Dlatego dla zmian na obiekcie w obrębie Góry Parkowej jest zielone światło, jednak na miarę możliwości lokalnych. Koncepcja firmy MWM jest śmiała, ale kosztowna. Na nadanie jej realnych kształtów należałoby wydać około 12 mln zł netto, nie wliczając w tę kwotę wydatków na utrzymanie obiektu. Projekt zakłada wybudowanie niecki o wymiarach 40 x 15 m i o głębokości 1,35 m w części rekreacyjnej, utworzenie niecki rekreacyjnej dla dzieci, postawienie budynku całorocznego m.in. z kręgielnią i bilardem oraz budynku sezonowego z szatniami i zapleczem sanitarnym. Do tego dochodzi plaża ze specjalnym podłożem, urządzenia zapewniające utrzymanie odpowiedniej temperatury wody, jak i jej wymaganą chemię. Cały obiekt byłby przyjazny osobom niepełnosprawnym. Wizualizacja kąpieliska robi pozytywne wrażenie, ale koszty jego powstania i utrzymania już nie. Dlatego członkowie komisji dali sobie czas do następnego posiedzenia, tj. do 25 listopada br., na dokładne przeanalizowanie podanego im projektu i poszukanie rozwiązań oszczędnościowych. Niektórzy z nich, podobnie jak przedstawiciele urzędu burmistrza uważają, że nie wszystkie z zaproponowanych elementów muszą pojawić się na Górze Parkowej. I bez nich kąpielisko stanie się nowoczesne i atrakcyjne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama