Reklama

Rozwalili pomnik

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Był w kręgu zainteresowań wandali, polityków i samorządowców. Przez wiele lat budził kontrowersję. W tym tygodniu definitywnie zniknął.

Chodzi oczywiście o obelisk upamiętniający poległych żołnierzy armii czerwonej. Postument przez wiele lat stał w parku przy ul. Noworudzkiej w Kłodzku. Dziś nie ma po nim śladu. W poniedziałek, 21 stycznia, został zburzony. - Wykonaliśmy tym samym decyzję wojewody dolnośląskiego z listopada 2018 roku, nakazującą usunięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej – informuje Daniel Jakubowski, rzecznik prasowy burmistrza Kłodzka. - Koszt rozbiórki pomnika to 11,6 tys. zł – dodaje. Dlaczego wojewoda wydał taką decyzję? Bo pomnik propaguje komunizm (podpada pod ustawę o zakazie propagowania symboli totalitarnych). Wojewoda zauważył, że pomnik w okresie PRL-u został wybudowany w miejscu pochówku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami na tym terenie. - Jednakże szczątki czerwonoarmistów w 1948 roku przeniesiono na cmentarz we Wrocławiu – argumentuje – Mariusz Ciechanowski, dyrektor wydziału infrastruktury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W związku z powyższym – potwierdza to opinia IPN-u - pomnik upamiętnia armię komunistyczną, a nie poległych żołnierzy, bo tych wiele lat temu ekshumowano i pochowano na nekropolii we Wrocławiu. Przypomnijmy. Pomnik kilka lat temu budził spore emocje. W 2010 roku ówczesny wiceburmistrz Henryk Urbanowski odrestaurował pomnik. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni. Jerzy Pabian, radkowski radny, uważał, że remont pomnika ku czci armii radzieckiej był wielkim błędem, dlatego złożył wniosek w tej sprawie do prokuratury. Kłodzka prokuratura umorzyła sprawę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy