reklama
reklama

Rolnicy szykują się na wybory

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Rolnicy szykują się na wybory - Zdjęcie główne

W 2019 roku jednym z głosujących był wtedy Piotr Rudziak z Szalejowa Górnego | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDużo mówi się o wyborach parlamentarnych i samorządowych. Trochę w ich cieniu pozostają te do powiatowych izb rolniczych. Tymczasem one odbędą się jako pierwsze już 24 września
reklama

Powiat Kłodzki. Co 4 lata rolnicy wybierają swoich przedstawicieli do rad powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej. W tym roku wybory odbędą się w niedzielę, 24 września (w godz. 8.00-18.00).

Izby rolnicze pełnią w Polsce wyłącznie funkcje doradcze. To zniechęca wielu rolników do zaangażowania się w taką działalność
– oceniał cztery lata temu podczas wyborów Marian Kania, który był przewodniczącym komisji wyborczej w Kłodzku.

Uprawnionych do głosowania w gminie Kłodzko jest ok. 2 tys. osób fizycznych i prawnych. Ile przyjdzie i zagłosować? Cztery lata temu w Kłodzku oddano ok. 200 głosów. Na Dolnym Śląsku jest 169 okręgów wyborczych do rad powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej. We wszystkich okręgach kandydaci mogli łącznie uzyskać 288 mandatów.

reklama

21 mandatów

W powiecie kłodzkim wybranych zostanie 21 delegatów. Pod dwóch z Bystrzycy Kłodzkiej, gminy Kłodzko, Lądka-Zdroju, Międzylesia, gminy Nowa Ruda, Radkowa i Szczytnej. W pozostałych gminach rolnicy wybiorą po jednym delegacie.

Prawie ćwierć wieku

W Polsce izby rolnicze powstały w 1995 roku, czyli ponad ćwierć wieku temu. Tworzą samorząd rolniczy. Członkami samorządu są: osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku rolnego; osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej; członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe. Nadzór nad izbami rolniczymi wykonują wojewodowie.

reklama

Na poziomie krajowym wszystkie izby (w tym Dolnośląska Izba Rolnicza) tworzą Krajową Radę Izb Rolniczych. W jej skład wchodzą prezesi izb rolniczych i po jednym delegacie z każdej izby.

Krajowa Rada reprezentuje samorząd rolniczy przed Sejmem, Senatem i administracją rządową, które mają obowiązek zasięgać opinii Rady o projektach ustaw i rozporządzeń dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi oraz rynku rolnego. W skład Dolnośląskiej Izby Rolniczej wchodzą rady powiatowe reprezentowane przez przewodniczących i delegatów.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama