Reklama

Ratno Dolne. Zamek przejmie gmina? Będzie wniosek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. P. Golak

Ratno Dolne. Zamek przejmie gmina? Będzie wniosek - Zdjęcie główne

Zamek w Ratnie dolnym jest w coraz gorszym stanie | foto Fot. P. Golak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zabytek popada w coraz gorszą ruinę. Czy jest szansa na jego uratowanie?

Ratno Dolne. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody szuka prawnika z terenu powiatu kłodzkiego, który za darmo zająłby się pomocą w ratowaniu zamku w Ratnie Dolnym. Miałby pomóc w przygotowaniu wniosku o wywłaszczenie. - Teraz jesteśmy w trakcie pisania wniosku do wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków o wszczęcie postępowania administracyjnego, którego celem ma być wywłaszczenie, bo o to zawnioskować do miejscowego starosty może tylko i wyłącznie konserwator – ujawnia Karol Marczak z Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Nie ukrywa, że potrzebuje pomocy dodatkowych prawników. - Sprawy związane z zamkiem mogłyby wtedy iść szybciej, a efekty 8-letniej działalności fundacji bardziej widoczne i jednoznaczne do wskazania – przekonuje Marczak.

Będzie wywłaszczenie?

Tymczasem wywłaszczenie to dla konserwatora zabytków ostateczność. Na razie, jak mówi Anna Nowakowska-Ciuchera z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków trwa postępowanie egzekucyjne. - Właściciel dostał już trzecie upomnienie. Dostał też dwie grzywny celem przymuszenia. Sprawy grzywny przekazane zostały do naczelnika urzędu skarbowego w trybie egzekucji - mówi Anna Nowakowska-Ciuchera, wałbrzyska konserwator. - Wywłaszczenie to ostateczna ostateczność, czego nie wykluczamy. W pierwszej kolejności jednak musimy wykorzystać te możliwości, które mamy, a które wiążą się z postępowaniami egzekucyjnymi. Takich grzywien możemy nałożyć cztery, a na razie zostały nałożone dwie. Nie wiemy też jak pójdą egzekucje. Czekamy na informację zwrotną od urzędu skarbowego – dodaje konserwator.

Co po wywłaszczeniu?

Fundacja od samego początku swoich działań podkreśla, że jedynym i sensownym rozwiązaniem jest doprowadzenie stanu zamku do tzw. ruiny zadbanej. Zamek zostałby zabezpieczony w formie, w której jest. Mury zostałyby zabezpieczone. Odnowiony zostałby kaskadowy ogród. Wówczas można byłoby też pomyśleć o stworzeniu parkingu, drobnej gastronomii, sprzedaży pamiątek, wprowadzeniu przewodników, postawieniu tablic informacyjnych oraz rozprowadzaniu ulotek i katalogów. Wówczas można by też organizować tam biesiady, turnieje rycerskie, czy pokazy typu "światło i dźwięk".

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy