Reklama

Gmina Radków: Zamek w Ratnie Dolnym wystawiony na sprzedaż

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Radków: Pojawiła się szansa na uratowanie 600-letniego zabytku. Zobacz, za ile można nabyć zabytkowy zamek w Ratnie Dolnym

Gmina Radków - W niedzielę 30 maja, na stacji benzynowej obok zamku w Ratnie Dolnym odbyła się akcja promocyjna sprzedaży obiektu. Na miejscu był obecny Tymczasowy Nadzorca Sądowy, przedstawiciele gminy oraz urzędu konserwatorskiego. Jak właściwie doszło do tego, że zamek po tylu latach został wystawiony na sprzedaż? 

 

Zabytkowy zamek od wielu lat w ruinie 

Wiele osób żywo interesuje się zarówno architekturą zabytkowego zamku w Ratnie Dolnym, jak i uratowaniem tego obiektu. Właścicielem zamku jest już od wielu lat spółka z siedzibą we Wrocławiu. Ze względu na zły stan techniczny obiektu, na właścicieli były wielokrotnie nakładane kary finansowe z ramienia konserwatora zabytków, jednak nie przynosiło to żadnych skutków. Kiedyś zachwycający nietypową architekturą zamek w Ratnie Dolnym, z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Sprawę w swoje ręce wziął Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zastosował nietypowe rozwiązanie. Konserwator złożył wniosek o upadłość spółki, co nie jest przewidziane w ustawie o ochronie zabytków. I właśnie dlatego, Tymczasowy Nadzorca Sądowy, Łukasz Welcer, zaprasza do nabycia zespołu zamkowego w Ratnie Dolnym za kwotę 450 tys. zł. 

 

Gmina Radków: Zamek w Ratnie Dolnym wystawiony na sprzedaż

 

Obiekt ma potencjał  

Ratno Dolne położone jest w pobliżu Gór Stołowych, tuż przy Wambierzycach, w Gminie Radków. Obecnie obiekt pozostaje w stanie ruiny, jednak jego atrakcyjne położenie i malownicze usytuowanie oraz aktywności, jakie mają miejsce w najbliższej okolicy, dają potencjalnemu inwestorowi możliwość stworzenia w tym miejscu atrakcyjnego ośrodka turystycznego czy hotelowego. Po II Wojnie Światowej, socjalistyczne władze utworzyły w gmachu zamkowym ośro­dek wypoczynkowy podlegający początkowo Państwowemu Przedsiębiorstwu Ho­do­wla­ne­mu ze Ścinawki, później noworudzkiej Radzie Narodowej i wreszcie Wydziałowi Oświaty Kul­tu­ry Urzędu Powiatowego w Nowej Rudzie, który planował zorganizować w jego murach dom dzie­cka. Mimo przeprowadzonego w 1972 r. dużego remontu, zamek opustoszał i choć próbowano uru­cho­mić w nim placówkę hotelową, to ze względu na odór pochodzący z prowadzonej po są­siedzku hodowli bydła, z pomysłu szybko się wycofano. Zdewastowany, lecz wciąż w nienagannym stanie tech­nicz­nym obiekt kupił w 1996 r. prywatny przedsię­biorca, po czym zaledwie dwa lata później pałac spłonął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Teraz zabytkowy obiekt ma szansę zyskać drugie życie. Na akcji promocyjnej pojawili się m.in. Olga Tokarczuk i Janusz Palikot. 

Natalia Kołodziej, inf. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Zamkipolskie.com

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy