reklama

Pstrąg kłodzki 1000 produktem regionalnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pstrąg kłodzki 1000 produktem regionalnym - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzki pstrąg wyróżniony. Został 1000 produktem regionalnym w Polsce.
reklama

 

Kłodzki pstrąg wyróżniony. Został 1000 produktem regionalnym w Polsce.

Ta wspaniała ryba zarejestrowana została 5 października 2012 r. na „Liście Produktów Tradycyjnych”, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako tysięczny (!!!) produkt.

Uroczyste wręczenie specjalnego dyplomu potwierdzającego rejestrację odbyło się w Poznaniu (7 października 2012 r.), podczas otwarcia targów „Smaki Regionów”, towarzyszących dorocznym targom „Polagra”.

Ziemia Kłodzka nazywana bywa „krainą pstrąga i lipienia”, a to za sprawą licznego występowania tych gatunków ryb w krystalicznie czystych górskich rzekach i potokach wyjątkowego pod każdym względem obszaru Dolnego Śląska. Pstrąg od zawsze stanowił jedno ze źródeł pożywienia mieszkańców Kotliny Kłodzkiej. Od wielu lat hoduje się tu pstrągi, nawiązując do przedwojennych tradycji Hrabstwa Kłodzkiego.


W streszczeniu wniosku o rejestrację pstrąga kłodzkiego na „Liście Produktów Tradycyjnych czytamy m.in. Ciało pstrąga kłodzkiego jest pokryte drobną regularną łuską, głowa jest naga. Ciało ma pokrój wrzecionowaty, jest lekko bocznie spłaszczone, linia boczna pełna. Wielkość pstrąga handlowego mieści się w przedziale wagowym 300-500 g. Grzbiet ciała jest niebiesko-szary, boki ciała jaśniejsze, brzuch jasno-srebrzysty lub srebrzysto-żółty. Wzdłuż boków biegnie różowa smuga mieniąca się tęczowymi blaskami. Zwarta forma, jędrna tkanka mięśniowa, w dotyku śliski (ryba pokryta śluzem). Po przetworzeniu mięso ryby delikatne w smaku, typowe dla tego gatunku, posiadające świeży i słodkawy zapach.

Już przed II wojną światową istniała w Ścinawce Średniej wylęgarnia pstrąga. W 1952 roku w tejże miejscowości rozpoczęto budowę stawów hodowlanych i wylęgarnie pstrąga dla Polskiego Związku Wędkarskiego. Budowę zakończono w 1957 roku, a w 1964 roku wydano pozwolenie wodno-prawne dla hodowli pstrąga w Ścinawce Średniej. W roku 1976 oddano do użytku zakład hodowli pstrąga w Radochowie. Swego czasu była to jedna z większych hodowli pstrąga w Polsce.
Obecnie na obszarze powiatu kłodzkiego funkcjonują 3 gospodarstwa pstrągowe i około 20 łowisk i smażalni.  Większość prac związanych z produkcją wykonuje się ręcznie, przy czym ważna jest wiedza i doświadczenie ludzi. Sam proces produkcji nie uległ zmianom przez długie lata. Używany jest tradycyjny sprzęt i te same metody produkcji. Na terenie powiatu kłodzkiego do tej pory można spotkać pstrąga nie tylko w stawach hodowlanych, ale też w potokach, wspólnie z lipieniem.

Warto wiedzieć, że od średniowiecza Hrabstwo Kłodzkie posiadało własny herb, prawo bicia monety, oddzielną administrację. I chociaż po wojnach napoleońskich przestało istnieć jako samodzielna jednostka, pozostało w świadomości i tradycji jego mieszkańców aż do 1945 r. Wyrazem odrębności kulturowej tego regionu była m.in. specyficzna kuchnia, opisana na kartach książki „Kuchnia Hrabstwa Kłodzkiego”. Poczesne miejsce zajmowały w niej receptury na potrawy z pstrągiem w roli głównej.

Dziś pod hasłem „Hrabstwo Kłodzkie - Kraina Pstrąga” promowane są atrakcje turystyczne i regionalna kuchnia pogranicza kłodzko-orlickiego. Niebagatelną rolę w kreowaniu sztuki kulinarnej tego subregionu odgrywa Klub Kulinarny Hrabstwa Kłodzkiego. Z inicjatywy Janusza Skrobota (kanclerza klubu) i Waldemara Załuskiego (wicekanclerza) od kilku lat w Polanicy Zdroju organizowany jest "Ogólnopolski Festiwal Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim”.
Nad sprawną organizacją tego niezwykle widowiskowego (i smakowitego!) wydarzenia kulinarnego czuwa Klub Kulinarny Hrabstwa Kłodzkiego oraz Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju.  Impreza ta objęta jest patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Barbara Jakimowicz Klein

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama