reklama
reklama

Przerwa w przyjmowaniu wniosków w programie "Czyste powietrze"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tadeusz Blechinger

Przerwa w przyjmowaniu wniosków w programie "Czyste powietrze" - Zdjęcie główne

foto Tadeusz Blechinger

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd czwartku, 28 listopada, wstrzymano przyjmowanie wniosków w programie "Czyste Powietrze". Decyzja ta jest częścią kompleksowej modernizacji programu, mającej na celu poprawę jakości powietrza w Polsce oraz usprawnienie systemu. Wstrzymanie potrwa do wiosny 2025 roku, a w tym czasie NFOŚiGW skoncentruje się na obsłudze dotychczas złożonych wniosków oraz uruchomieniu specjalnego programu wsparcia dla powodzian.
reklama

Do tej pory w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono ponad milion wniosków na łączną kwotę 37 miliardów złotych, z czego podpisanych ponad 820 tysięcy umów na około 26 miliardów złotych. Wypłacono niemal 14 miliardów złotych dla 650 tysięcy beneficjentów. Środki na program pochodzą m.in. z Krajowego Planu Odbudowy (13,9 mld zł) oraz funduszu FEnIKS (7,6 mld zł). Dodatkowo, trwają prace nad pozyskaniem 10 miliardów złotych z Funduszu Modernizacyjnego przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W trakcie wstrzymania przyjmowania nowych wniosków, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skoncentruje się na obsłudze wszystkich złożonych dotychczas wniosków i uruchomieniu programu wsparcia dla powodzian z zabezpieczonymi 300 milionami złotych.

reklama

Od początku 2024 r. program "Czyste Powietrze" korzysta z odblokowanych funduszy:

  • 13,9 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO)
  • 7,6 miliarda złotych z funduszu FEnIKS
Ponadto, trwają prace nad pozyskaniem 10 miliardów złotych z Funduszu Modernizacyjnego przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Od kilku miesięcy trwa kompleksowy przegląd programu Czyste Powietrze, którego elementem były m.in. analizy i konsultacje ukierunkowane na wypracowanie założeń nowego Czystego Powietrza. Nowa odsłona programu "Czystego Powietrza" zaplanowana na wiosnę przyszłego roku ma na celu zwiększenie efektywności oraz ochronę beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami.

Kluczowe zmiany obejmują: wypłaty zaliczek bezpośrednio na konto beneficjenta, limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów, wsparcie dla najuboższych poprzez celowane dotacje, standardy energetyczne dla realizowanych inwestycji oraz zwiększone kontrole na miejscu i dla firm wykonawczych.

reklama

W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy, które będą wspierać gospodarstwa domowe w przeprowadzaniu inwestycji. 

Zastępca prezesa NFOŚiGW, Robert Gajda podkreśla, że reforma programu ma na celu kontynuację działań na rzecz czystego powietrza oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje powołanie Komitetu Koordynacyjnego, który ma usprawnić działania administracyjne i zwiększyć efektywność realizacji programu. Modernizacja "Czystego Powietrza" to szansa na skuteczniejszą walkę ze smogiem i wsparcie dla mieszkańców Polski.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu nowaruda24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama