Reklama

Przekroczony stan alarmowy w Kłodzku, ale sytuacja stabilna

Opublikowano: ndz, 21 cze 2020 15:26
Autor: | Zdjęcie: Fot. FB Michał Piszko W nocy mieszkańcy Kłodzka drżeli o swoje domy.

Przekroczony stan alarmowy w Kłodzku, ale sytuacja stabilna - Zdjęcie główne

foto Fot. FB Michał Piszko W nocy mieszkańcy Kłodzka drżeli o swoje domy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższych godzinach nie przewiduje się opadów, ale prognozy synoptyków mówią o wysokim prawdopodobieństwie lokalnych powodzi w najbliższych dniach. Jutro rano do Bystrzycy Kłodzkiej przyjadą w sprawie sytuacji powodziowej minister Michał Dworczyk oraz wojewoda Jarosław Obremski.

- Sytuacja powoli się stabilizuje - poinformowało w niedzielę rano Starostwo Powiatowe w Kłodzku. - Obecnie przekroczone są stany alarmowe wody w 7 miejscach, a najwyższe wartości są odczytywane w Międzygórzu, Krosnowicach i Kłodzku. Z analizy odczytów po nocnych opadach, tendencja jest delikatnie wzrostowa. W Kłodzku i Krosnowicach jest to ok. 4-5 cm więcej niż wczoraj wieczorem. W pozostałych miejscach stany alarmowe nie są przekroczone. Nie przewiduje się w najbliższych godzinach groźnych opadów. Jak informuje starosta Maciej Awiżeń, od wczoraj zalanych zostało 35 piwnic, zabezpieczono workami 21 posesji. - Trwają też udrażniania przepustów i rowów - mówi starosta. - Poziom wody się stabilizuje. Na chwilę obecną nie mamy informacji, by woda wdarła się do jakiegokolwiek mieszkania. W 3 gminach samorządy (na 14 w powiecie) wprowadziły alarmy tj.: Miasto Kłodzko, Gmina Kłodzko i Bystrzyca Kłodzka. Z zapory w Międzygórzu są zrzucanie niewielkie ilości wody, by zabezpieczyć miejsce na wodę z kolejnych opadów. Wszystkich turystów i rodziny przebywających na naszym terenie wczasowiczów uspokajamy - zagrożenia nie ma. Takie sytuacje się zdarzają ze względu na zmianę klimatu - susza na zmianę z gwałtownymi opadami. Ponadto znajdujemy się w górach gdzie pogoda jest zmienna. Dlatego uspokajamy i zapraszamy turystów. W Kłodzku na godz. 16.55 w niedzielę, 21 czerwca, stan alarmowy był przekroczony o 52,6 cm (stan wody: 292,6 cm, stan alarmowy: 240 cm, stan ostrzegawczy: 160 cm). - Minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna - podają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - We wschodniej połowie kraju i miejscami na południu wystąpiły liczne burze i ulewne opady deszczu. Wczoraj i dziś w związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla południowych i północnych zlewni województwa dolnośląskiego. Stany alarmowe obecnie są przekroczone na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Najwyższe przekroczenie stanów alarmowych w dorzeczu Odry notowano na stacji wodowskazowej Kłodzko na Nysie Kłodzkiej (maksymalnie o 94 cm). Według synoptyków opady deszczu będą występować w niedzielę na południowym zachodzie Polski. W poniedziałek nadal spodziewają się burz i silnych opadów deszczu, ale to głównie we wschodniej połowie kraju. Taki typ pogody może się utrzymać nawet do piątku, zwłaszcza na południu kraju. - W ciągu najbliższych dni najwyższe wzrosty będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych, oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni - czytamy w komunikacie IMGW. - W rejonie górnej i środkowej Odry mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Największe na dopływach górnej Odry i Odrze, lokalnie ponad 100 cm powyżej stanu alarmowego. Również wzrosty w zlewni Nysy Kołodziej, lokalnie do 100 cm ponad st. alarmowy. Wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.