reklama

Protesty w obronie Wolnych Mediów w całej Polsce, ale nie u nas

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Redakcja

Protesty w obronie Wolnych Mediów w całej Polsce, ale nie u nas - Zdjęcie główne

Protesty odbyły się w ponad 120 miastach w całej Polsce. | foto Fot. Redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWczoraj w całym kraju odbyły się protesty w obronie Wolnych Mediów. Ma to związek z zatwierdzoną w piątek przez Sejm ustawą lex TVN.
Reklama lokalna
reklama

W piątek, 17 grudnia, niespodziewanie zebrała się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Członkowie Komisji dowiedzieli się o niej kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem posiedzenia, a zgodnie z prawem powinni zostać powiadomieni co najmniej trzy dni przed.

Komisja w ekspresowym tempie przegłosowała zarekomendowaną przez Senat do odrzucenia ustawę lex TVN. Jeszcze tego samego popołudnia Sejm odrzucił uchwałę Senatu i uchwalił ustawę lex TVN. Teraz ustawę musi podpisać lub odrzucić Prezydent, może również skierować ją do Trybunały Konstytucyjnego. Andrzej Duda ma na to 21 dni.

Wczoraj na ulicę dziesiątek polskich miast wyszli ludzie. Obywatele protestowali, domagając się prezydenckiego veta, ponieważ wolne media są podstawą demokracji. Największy protest w naszym województwie odbył się we Wrocławiu. Poza tym na Dolnym Śląsku protestowano między innymi w Legnicy, Trzebnicy, Miliczu, Głogowie, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Lublinie, Oławie, Obornikach Śląskich, Świdnicy, Zgorzelcu i Bolesławcu. W Kłodzku nie zaplanowano żadnego wydarzenia.

reklama

 

Protest w Wałbrzychu / fot. Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha


Czym jest lex TVN?

Lex TVN jest w założeniu prawem zakazującym kapitałowi spoza Unii Europejskiej posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Ustawa uderza bezpośrednio w stację TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discavery. Niektórzy mówią, że przepisy mają zmusić amerykanów do sprzedania TVN polskim udziałowcom, co ułatwiłoby rządzącym kontrolę nad tym, co pokazuje ogólnopolska telewizja.

reklama

11 sierpnia tego roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, którą w mediach nazwano lex TVN. Ustawa została przyjęta podczas kontrowersyjnego głosowania - partia rządząca najpierw przegrała pierwsze trzy głosowania, później Marszałek Sejmu ogłosiła 15-minutową przerwę, która trwała 1,5 godziny, aby następnie wznowić obrady Sejmu i zarządzić reasumpcję, czyli ponowne głosowanie.

Odpowiedzią na takie zachowanie były protesty i fala krytyki w stronę rządu. Dla wielu osób lex TVN to zagrożenie dla wolności mediów.

reklama


Przeczytaj również:

 

autor: Zuza K. Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama