Reklama

Protestują przeciwko likwidacji Sądu Pracy w Kłodzku

Opublikowano:
Autor:

Protestują przeciwko likwidacji Sądu Pracy w Kłodzku - Zdjęcie główne

Czy kłodzki Sąd pracy zostanie przeniesiony do Ząbkowic Śl.?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lipca Sąd Pracy w Kłodzku miałby zostać przeniesiony do Ząbkowic Śląskich

Kłodzko. Samorządowcy ziemi wałbrzyskiej, związkowcy i przedstawiciele Okręgowej Izby Adwokackiej walczyli o zachowanie w Wałbrzychu wydziału sądu pracy w marcu tego roku. Były protesty i apele, a potem decyzja ministerstwa sprawiedliwości o likwidacji wydziału pracy. Nic nie dały argumenty prezydenta Romana Szełemeja, że brak bliskiej dostępności do sądu pracy dla blisko 200 tys. mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego będzie miał negatywny wpływ na ich prawa i że rocznie wydział obsługiwał ok. 200 spraw. W marcu wałbrzyszanie wysłali apel do ministra sprawiedliwości o zmianę decyzji. O poparcie samorządowcy poprosili też lokalnych parlamentarzystów. I co? Od 1 kwietnia w Wałbrzychu nie ma już Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym.

Teraz Kłodzko

W poniedziałek, 31 maja, radni powiatu kłodzkiego jednomyślnie przyjęli uchwałę, wyrażającą ich sprzeciw w sprawie zamiaru likwidacji IV Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Kłodzku. Do takiej likwidacji ma dojść już 1 lipca. Sprzeciw Rady Powiatu Kłodzkiego został przesłany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Powiat kłodzki jest największy pod względem obszaru na Dolnym Śląsku. Już teraz ludzie z Międzylesia i Kudowy-Zdroju mają do kłodzkiej Temidy dość daleko. Jeśli wydział pracy zostanie przeniesiony do Ząbkowic Śląskich, będą mieć jeszcze dalej. Np. z Międzylesia do Ząbkowic jest aż 60 km. To tylko jeden z argumentów przemawiających za zachowaniem wydziału w Kłodzku.

Jedna batalia już była

Pierwsza batalia o kłodzki wydział pracy rozegrała się pod koniec 2015 roku, kiedy do władzy doszła Zjednoczona Prawica. Poprzednia ekipa rządząca (PO-PSL) zadecydowała, że od stycznia 2016 roku wydział pracy z Sądu Rejonowego w Kłodzku zostanie przeniesiony do Ząbkowicki Śląskich, bo tam oddano do użytku nowy, okazały gmachu sądu. Wtedy o zamiarach likwidacji wydziału pracy, jako pierwsza napisała Gazeta Kłodzka. Redakcję zaalarmowała ławniczka Leonarda Krabownik. Interweniowali nie tylko samorządowcy, ale także parlamentarzyści: senator Aleksander Szwed i poseł Anna Zalewska. Efekt: 7 grudnia do Kłodzka przyjechał Patryk Jaki, ówczesny wiceminister sprawiedliwości i ogłosił, że likwidacji wydziału pracy nie będzie. Stwierdził , że sąd jest dla obywateli. Okazuje się, że po 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy to się zmieniło. Dla kogo jest teraz sąd?

 

Protest przeciwko likwidacji Sądu Pracy w Kłodzku
Jednogłośnie (niezależnie od poglądów politycznych) Radni Powiatu Kłodzkiego przyjęli uchwałą protest wobec kolejnej próby likwidacji IV Wydziału Pracy w Sadzie Rejonowym w Kłodzku. Projekt Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości, w tej sprawie, likwiduje od 1 lipca 2021 r. Sąd Pracy i przenosi go do Ząbkowic Śląskich! - Nie zgadzamy się z tym. Prawo do dostępności do sądu należy się wszystkim mieszkańcom, największego powiatu na Dolnym Śląsku! Dojazd do Ząbkowic ze Stronia, Międzylesia czy Kudowy może trwać nawet do 2 godzin. Jeśli argumentem ma być brak zastępstw i dobrej organizacji - proponujemy powiększenie IV Wydziału o kolejnego Sędziego. Trwa też zbieranie podpisów burmistrzów i wójtów naszego powiatu pod wspólnym protestem. Już raz uratowaliśmy dostępność do sądu w powiecie, mamy nadzieję, że teraz też się uda - napisał starosta Maciej Awiżeń.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy