reklama
reklama

Prawie 16 tys. osób podjęło decyzję, co zrobić ze składkami emerytalnymi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva / ilustracyjne

Prawie 16 tys. osób podjęło decyzję, co zrobić ze składkami emerytalnymi - Zdjęcie główne

foto canva / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzez cztery miesiące tego roku ZUS przyjął 15,7 tys. oświadczeń, w których ubezpieczeni zadeklarowali co ZUS ma robić z ich składkami. Od 1 kwietnia do 31 lipca był czas na decyzję, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS -ie czy do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. Kolejne okno transferowe otworzy się za 4 lata.
reklama

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część, która wynosi 2,92 proc. podstawy wymiaru ma być zapisana na subkonto w ZUS czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

W czasie tego "okienka transferowego" dostaliśmy od klientów 15,7 tys. oświadczeń. Prawie 30 proc. z nich zdecydowała się przekazywać środki na subkonto w ZUS. Pozostali wybrali OFE
– informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis. 

Według rzeczniczki, w pierwszym oknie transferowym, w 2014 r., ZUS przetworzył ponad 2,5 mln oświadczeń. Ubezpieczeni mogli wtedy złożyć tylko oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE. Jego brak traktowany był, jako wybór subkonta w ZUS. W kolejnym oknie w 2016 r. do ZUS trafiło blisko 100 tys. oświadczeń, ponad 94 proc. ubezpieczonych wybrało wtedy OFE.

reklama

Swoją decyzję ubezpieczony przekazywał na formularzu "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych", które ma symbol ZUS-US-OFE-03. Oświadczenie można było dostarczyć do ZUS elektronicznie przez PUE albo do placówki, osobiście lub pocztą. 

Oświadczenia nie musieli składać ubezpieczeni, którzy nie zmieniali decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz Ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej
– wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego będzie uruchomiony tzw. "suwak bezpieczeństwa". Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS, który zapisze je na subkoncie.

reklama

Ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to 4 miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama