Reklama

Pozamiatane

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Pozamiatane - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To efekt błędnej decyzji Komisji Majątkowej. Przekręt doprowadził do tego, że zamek na Szczytniku w 2006 roku stał się własnością Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny. Wszystko co stało się później, to następstwo tej fatalnej decyzji.

Od 2006 roku powiat kłodzki za prowadzenie DPS-u płacił zakonnikom dzierżawę. Przez wiele lat były to kwoty do 10 tys. zł miesięcznie. 3 lata temu zakonnicy zapowiedzieli, że nie przedłużą z powiatem umowy dzierżawy. Z końcem grudnia 2018 roku Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny zdecydowało się na podpisanie umowy z nowym podmiotem, Fundacją Zamek Leśna Skała. Od 1 stycznia 2019 roku Dom Pomocy Społecznej w Szczytnej funkcjonował przez ponad dwa miesiące bezumownie. Czynsz w górę W końcu podpisano umowę pomiędzy kłodzkim starostwem, a fundacją Zamek Leśna Skała, która dzierżawi obiekt od zakonników. Miesięcznie samorządowcy musieli jednak płacić fundacji 83 tys. zł netto (z vatem to 102 tys. zł). Pod koniec kwietnia 2019 roku Rada Powiatu Kłodzkiego podjęła decyzję o likwidacji DPS-u. Fundacja Zamek Leśna Skała zgodził się, aby powiatowy DPS, w którym przebywało 110 niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn, funkcjonował do czasu jego zlikwidowania. - To będzie coś w rodzaju wygaszania. Chcemy to robić etapami. Zwolnienie pracowników też nie będzie natychmiastowe. Wraz z ilością mieszkańców, którzy będą się przenosić, będzie zmniejszana liczba pracowników, którzy otrzymają trzymiesięczne odprawy i oferty z Powiatowego Urzędu Pracy. Takie oferty już mamy – zapewniał Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. Związkowe zaskarżenie I rzeczywiście proces wygaszania ruszył. 24 podopiecznych przeniesiono do innych DPS-ów. Dalsze wygaszanie musiano jednak przerwać, bo uchwałę Rady Powiatu Kłodzkiego zaskarżyli związkowcy Solidarności `80. Wojewódzki Sąd Administracyjny 13 września wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej uchwały do czasu rozpatrzenia skargi. Powiat od tej decyzji odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale niewiele wskórał. NSA utrzymał w mocy postanowienie sądu wojewódzkiego: wykonanie uchwały o likwidacji jest wstrzymane. Do kiedy? Okazało się, że do 9 stycznia. Wtedy Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że uchwała o likwidacji DPS-u jest zgodna z prawem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy