reklama
reklama

Powódź 2024. Komunikat Wód Polskich

Opublikowano:
Autor:

Powódź 2024. Komunikat Wód Polskich - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPublikujemy najnowszy komunikat wrocławskiego oddziału Wód Polskich w sprawie wrześniowej powodzi.
reklama

Wrocławskie Wody Polskie sukcesywnie usuwają skutki powodzi na terenach dotkniętych żywiołem we wrześniu tego roku. Do połowy listopada zrealizowano już 66 priorytetowych zadań. Pilna realizacja prac interwencyjnych pozwala zmniejszyć zagrożenie powodziowe i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

W ramach postępującej inwentaryzacji szkód, zakres prac jest stale rozszerzany. Jeszcze przed końcem roku planowane jest zakończenie łącznie około 190 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Priorytetem prowadzonych działań jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia. Część interwencyjnych działań została już zakończona, a wraz z postępującą inwentaryzacją szkód planowane i wdrażane są kolejne prace. Wrocławskie Wody Polskie planują zrealizować do końca 2024 roku około 190 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi, o szacunkowej wartości ponad 81 mln zł.  

reklama

Wrocławskie Wody Polskie zakończyły już 66 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi o wartości ok. 3 mln zł

Wody Polskie zakończyły już szereg prac interwencyjnych w województwach dotkniętych przez wrześniową powódź. Do 15 listopada zakończono w sumie 66 zadań na terenie województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego, w 17 powiatach i 38 gminach.

Część priorytetowych prac zakończono już w powiecie kłodzkim, to m.in. udrożnienie koryta potoków Wilczka i Jodłownik oraz koryta potoku Morawa przy urządzeniach upustowych zapory w Stroniu Śląskim. Usuwanie zatorów powstałych w wyniku przejścia wód powodziowych jest niezbędne dla zapewnienia przepływu wód i redukcji zagrożenia związanego m.in. z niszczeniem zabudowań lub infrastruktury w wyniku niekontrolowanego spiętrzenia wody. Do większych wykonanych zadań w tym zakresie należy również udrożnienie cieku Krzywicki Rów w obrębie Chociemyśl-Kotla w powiecie głogowskim. 

reklama

W procesie odbudowy strat popowodziowych ważna jest także naprawa ubezpieczeń brzegowych i odtwarzanie brzegów rzek, które zostały naruszone przez siłę fali powodziowej. Niebezpieczne osuwiska stanowią zagrożenia dla zabudowań i infrastruktury, stąd ich zabudowa jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa. Wody Polskie zabezpieczyły i naprawiły m.in. wyrwę na lewym brzegu rzeki Barycz w miejscowości Nowy Zamek w powiecie milickim.

Prace obejmują odcinek ok. 40 km, w tym miasta Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Wykonawcy realizujący prace w ramach kontraktów Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły realizują także prace interwencyjne w zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej, jak również zajmują się naprawą oraz odbudową infrastruktury wodnej i inżynieryjnej na rzece Białej Głuchołaskiej.

reklama

Do ważnych lokalnie zadań należą także udrożenienie koryta potoku Włodzica w mieście Włodowice oraz przy ujściu do rzeki Ścinawka, oraz koryta rzeki Ścinawka w Tłumaczowie. Prace naprawcze są realizowane również w mieście Bardo w powiecie ząbkowickim, gdzie Wody Polskie zabezpieczają wyrwę powstałą w prawym brzegu koryta Nysy Kłodzkiej. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama