Reklama

Powiat Kłodzki. Zamknięte zostają cztery szlaki turystyczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. PTTK

Powiat Kłodzki. Zamknięte zostają cztery szlaki turystyczne - Zdjęcie główne

Od 15 maja zamknięte będą cztery odcinki szlaków turystycznych | foto Fot. PTTK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zobacz, które szlaki od połowy maja będą już niedostępne dla turystów

Powiat Kłodzki. Jak przekazało Polskie TowarzystwoTurystyczno-Krajoznawcze odział "Ziemi Kłodzkiej", na wniosek właściciela terenu jest zmuszony od 15 maja zamknąć cztery odcinki szlaków turystycznych:

  

1. Główny Szlak Sudecki (czerwony), na odcinku: Pod Uboczem - Schronisko "Jagodna"
2. Międzynarodowy szlak długodystansowy E3 (niebieski), na odcinku: Pod Uboczem - Schronisko "Jagodna"
3. Szlak "Południowe Góry Bystrzyckie" (żółty), na odcinku: Pod Uboczem - Schronisko "Jagodna"
4. Szlak "Krowiarki-Spalona" (zielony) na odcinku: Spalona - Schr. "Jagodna". Zamknięcie na wniosek właściciela terenu poniżej schroniska "Jagodna", który rozpoczyna budowę obiektu sportowego i zamyka teren jako plac budowy.
 
Jaki jest powód zamknięcia?
 
Teren, który dawniej należał do gminy Bystrzyca Kłodzka, kilka lat temu został sprzedany. Nowy właściciel powiadomił PTTK, że planuje modernizację wyciągu narciarskiego i poinformował o konieczności zmiany przebiegu szlaków. 

- Niestety nie mamy możliwości oznakowania szlaków alternatywnych, ponieważ właściciel pozostałej części, czyli Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zezwala na zmianę przebiegu szlaków wyłącznie w formie dzierżawy terenu leśnego przez PTTK, ponieważ PTTK znakuje i konserwuje oznakowania szlaków w ramach wolontariatu i prac zleconych, a nie pobiera od turystów żadnych opłat za korzystanie z nich, nie posiada niezbędnych pieniędzy do dzierżawy terenu i ponoszenia kosztów z tym związanych. Właściciel terenu pod inwstycję dołożył wszelkich starań, żeby pomóc obejść to miejsce. Pokazał znane sobie ścieżki. Kołkiem stanęły władze Lasów Państwowych. Według nich wszelkie zmiany przebiegu szlaków możliwe są tylko po podpisaniu umowy dzierżawy kawałka lasu. Nijak nie można im tego wyperswadować. Po 3 latach "podchodów" korespondencyjnych, spotkań, narad i porozumień - jak grochem o ścianę - poinformował kłodzki oddział PTTK. 

Przerwane szlaki

Szlaki zostaną przerwane i oznakowane czerwonymi tablicami "Szlak zamknięty". - Możemy jedynie sugerować obejście kłopotliwego odcinka: Od węzła "Pod Uboczem" idąc w kierunku schroniska "Jagodna", przy miejscu odpoczynku obok "Smołówki" skręcić w prawo (na południe) i po przejściu 900 metrów dojść do drogi wojewódzkiej 389. Na drodze skręcić w lewo (na wschód) i drogą iść jeszcze 2 km aż do schroniska "Jagodna". Szlak zielony: przez wieś Spalona iść cały czas główną drogą, nie skręcać w stronę wyciągu, dojść do "Spalonej Drogi" i nią dojść do schroniska. Mamy nadzieję, że w przewidywalnej przyszłości nastąpi jakieś racjonalne porozumienie z Lasami Państwowymi, a do tego czasu zamykanie szlaków będzie niestety nieuniknione. PTTK radzi: dobra mapa i kompas (lub GPS) to podstawa w wędrówkach górskich! Decyzja oczywiście zapadła na wyższych szczeblach Lasów Państwowych. Nadleśnictwo jest tylko wykonawcą decyzji władz zwierzchnich - napisało PTTK.

KG

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy