Reklama

Powiat Kłodzki: Wsparcie dla gmin położonych na terenach górskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Moose Polska.org

Powiat Kłodzki: Wsparcie dla gmin położonych na terenach górskich - Zdjęcie główne

Powiat Kłodzki: Gminy na terenach górskich dostaną wsparcie finansowe | foto Fot. Moose Polska.org

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Gminy położone na terenach górskich mogą ubiegać się o pomoc finansową z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Co trzeba zrobić?

Powiat Kłodzki: Gminy położone na terenach górskich otrzymają pomoc finansową. Ma to po części zrekompensować straty spowodowane pandemią koronawirusa. 

 

Co to za projekt? 

Ta planowana uchwała to odpowiedź na sytuację gmin z terenów górskich związaną z pandemią koronawirusa. Ma ona przeciwdziałać negatywnym skutkom epidemii. Do branży turystycznej trafi część z ponad 20 mld zł, na które opiewa tarcza finansowa 2.0. Jeden miliard przeznaczony będzie bezpośrednio dla gmin górskich. 

 

Kto może starać się o kasę? 

Wsparciem mają zostać objęte gminy, które w całości leżą w obrębie tych regionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste. O środki mogą również wnioskować gminy leżące w odległości do 10 km od granicy wymienionych regionów lub są w całości otoczone przez gminy górskie. Z Powiatu Kłodzkiego wniosek o dofinansowanie mogą składać: miasto i gmina Kłodzko, miasto i gmina Nowa Ruda, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie, Międzylesie, Radków, Szczytna i Lewin Kłodzki. 

 

Zasady działania funduszu

Podstawą wysokości dofinansowania będą wydatki, które gmina wyłożyła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% rocznej wartości wydatków na inwestycje w tych latach. Jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę. Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty z tytułu straconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - z branży hotelarskiej i turystycznej. W tym wypadku dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów. Gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od wejścia uchwały w życie. Następnie premier będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy. 

Natalia Kołodziej, inf. Gov.pl 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy