reklama

Powiat Kłodzki: Rezerwujesz wakacje? Uważaj na „super oferty”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Canva

Powiat Kłodzki: Rezerwujesz wakacje? Uważaj na „super oferty” - Zdjęcie główne

Powiat Kłodzki: Kolejne metody wyłudzeń - sprawdź koniecznie. | foto Fot. Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPowiat Kłodzki: Mniejsze ograniczenia związane z pandemią duża potrzeba podróżowania wywołana kolejnymi lockdownami, wpływają na ogromny ruch turystyczny. Popularnym sposobem rezerwacji miejsc noclegowych są serwisy takie jak Airbnb czy Booking. Tam również czekają oszuści.
Reklama lokalna
reklama

Powiat Kłodzki. Przy poszukiwaniu pokoi, apartamentów czy domów korzystamy głównie z usług oferowanych przez platformy rezerwacyjne, takie jak Airbnb czy Booking. Booking.com dostępny jest w ponad 40 językach i oferuje ponad 28 milionów opcji zakwaterowania, w tym ponad 6,2 mln samych domów, apartamentów i innych opcji noclegów. Z kolei Airbnb posiada ponad 150 mln użytkowników, a z jego usług najmu korzysta ponad pół miliarda gości rocznie.

Kiedy korzystamy z podobnych platform musimy pamiętać o konieczności przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Inaczej poszukując idealnego miejsca na wakacje możemy stać się ofiarami oszustów.

reklama

 Oto lista najczęstszych wakacyjnych oszustw:

  • Płatność poza serwisem rezerwacyjnym

Wszystkie operacje związane z procesem rezerwacji i płatności za nią powinny odbywać się w ramach serwisu rejestracyjnego. Każda prośba rzekomych gospodarzy o prowadzenie korespondencji i płatność, na przykład zaliczki poza Airbnb czy Booking powinna być sygnałem ostrzegawczym, który może zwiastować próbę oszustwa.

reklama

W niektórych przypadkach dodatkowe opłaty, takie jak klimatyczne, kaucje (na przykład w hotelach) lub lokalny podatek hotelowy mogą być uiszczane osobiście na miejscu. Jednak w większości przypadków cała kwota rezerwacji jest płacona w ramach serwisu. - W przypadku prośby o przedpłatę na konto najlepiej przerwać proces rezerwacji i zgłosić ten fakt poprzez oficjalny formularz kontaktowy danej platformy. Przy zakupie noclegów lub wycieczek starajmy się płacić kartami płatniczymi, ponieważ oferują usługę „chargeback", która w dużej mierze chroni kupujących, gdy dojdzie do oszustwa lub gdy usługa okaże się niezgodna z opisem oferty – informuje Beniamin Szczepankiewicz, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

  • Świetna oferta wakacyjna, kliknij ten link!

Wykorzystując wzmożone zainteresowanie podróżowaniem cyberprzestępcy próbują podszywać się pod serwisy rezerwacyjne i biura podróży, aby prowadzić kampanie phishingowe. Taki mechanizm polega na wysłaniu wiadomości wyglądającej jak prawdziwy e-mail z zaufanego źródła, reklamującej świetną ofertę wakacyjną.

reklama

Kliknięcie w zamieszczony w niej link może przekierować ofiarę do fałszywej strony logowania lub fałszywej bramki płatności, gdzie pod pretekstem na przykład zaliczki, cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane dostępowe do banku. Cyberprzestępcy mogą również próbować zainstalować na urządzeniu ofiary złośliwe oprogramowanie.

  • Oferta apartamentu, która brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa?

Przeglądając platformy rezerwacyjne w poszukiwaniu idealnego domu do wynajęcia na lato, użytkownicy mogą natknąć się na oferty, które na pierwszy rzut oka mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć. Zazwyczaj dotyczą one luksusowych rezydencji w ekskluzywnych lokalizacjach, które dostępne są w śmiesznie niskiej cenie. - Niedawny przykład znad polskiego morza, w którym ofiary przestępstwa stawiły się pod wskazany adres nie znajdując tam zarezerwowanego obiektu czy sylwestrowy przypadek nieistniejących pensjonatów w Zakopanem pokazują, że tego typu oszustwa zdarzają się także w Polsce. Aby się przed nimi uchronić powinniśmy zachować należytą uwagę w procesie rezerwacji. Oferta w super cenie, znacznie odbiegającej od średniej w danej okolicy to sygnał ostrzegawczy. - podsumowuje z firmy ESET.

Długo wyczekiwany urlop i perspektywa spędzenia wakacji w wymarzonym miejscu nie powinna uśpić czujności w procesie rezerwacji noclegów. Jeśli chcemy cieszyć się wakacjami, a nie martwić utratą pieniędzy, powinniśmy pamiętać, aby dokładnie sprawdzać, zwłaszcza bardzo atrakcyjne oferty, nie klikać bez namysłu w linki oraz nie przenosić procesu rezerwacji poza platformy rezerwacyjne.

Przeczytaj również:

Info: Imago Public Relations

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama