Reklama

Powiat Kłodzki: Starostowie powiatów górskich apelują do premiera

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Powiaty górskie, w przeciwieństwie do gmin, nie dostały od rządu ani złotówki wsparcia finansowego. Samorządowcy apelują do Mateusza Morawieckiego

Powiat Kłodzki - Powiaty górskie nie otrzymały do tej pory żadnych funduszy państwowych na walkę ze skutkami pandemii. 

 

Zero wsparcia dla powiatów

12 maja w budynku Starostwa Powiatowego w Kłodzku, starostowie powiatów górskich spotkali się, aby poruszyć kwestię dofinansowań rządowych dla gmin górskich, przy całkowitym pominięciu powiatów górskich. Problem dotyczy wszystkich powiatów górskich w naszym kraju. Nie otrzymały one ani złotówki wsparcia z rządowych pieniędzy, podczas gdy gminy górskie na walkę ze skutkami pandemii dostały niemal miliard złotych. W konferencji uczestniczyli włodarze powiatów położnych w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie i Sudety Środkowe. Powiaty, w tym Powiat Kłodzki, tak samo jak gminy, mają do zrealizowania zadania samorządowe, na które pieniądze z budżetu powiatu zwyczajnie nie wystarczają. A te zadania to m.in. utrzymanie i remonty dróg, szkół czy szpitali. W sytuacji pominięcia powiatów, starostowie przygotowali wspólne stanowisko skierowane do premiera Morawieckiego, a podpisali się pod nim:

  • Starosta Dzierżoniowski – Grzegorz Kosowski
  • Starosta Kamiennogórski – Jarosław Gęborys  
  • Starosta Karkonoski – Krzysztof Wiśniewski                       
  • Starosta Kłodzki – Maciej Awiżeń                                     
  • Starosta Lubański – Walery Czarnecki                                                                                        
  • Starosta Ząbkowicki – Roman Fester
  • Starosta Wałbrzyski – Krzysztof Kwiatkowski   

 

Apel do Morawieckiego

Starostowie w swoim stanowisku podkreślają, że nie chodzi tu o atak, a zwrócenie uwagi na poważny problem. Dzięki dofinansowaniom gminy górskie mogły poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii wirusa Covid-19 i wspomóc m.in. branżę hotelarską, turystyczną czy gastronomiczną, a także zadbać o realizację wielu zadań i potrzeb wewnątrz gminy. Powiaty górskie, mając wsparcie od państwa, mogłyby finansować różne projekty wspólnie z gminami, które pieniądze już dostały. Uzyskane ze wsparcia środki, wspomogą w istotnym stopniu wysiłki na rzecz odbudowy po epidemii i dalszej poprawy funkcjonowania turystyki w regionach górskich. 

Natalia Kołodziej, inf. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

 

Powiat Kłodzki: Starostowie powiatów górskich apelują do premiera

 

  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy