Reklama

Powiat Kłodzki: Wybierasz się w podróż? Sprawdź obowiązujące zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Termit - Dolny Śląsk org

Powiat Kłodzki: Wybierasz się w podróż? Sprawdź obowiązujące zasady - Zdjęcie główne

Powiat Kłodzki: Zobacz jakie zasady obowiązują podróżujących za granicę | foto Fot. Termit - Dolny Śląsk org

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Zobacz jakie zasady i obostrzenia obowiązują aktualnie przy przekraczaniu granic Polski. Jak dobrze przygotować się do podróży?

Powiat Kłodzki - Zmieniły się zasady podróżowania do krajów poza strefą Schengen. 

 

Kwarantanna po powrocie do Polski 

Posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa nie zwalnia podróżnych przekraczających granice zewnętrzne Unii Europejskiej lub Strefy Schengen z obowiązku kwarantanny. Na granicach zewnętrznych z kwarantanny są zwolnione tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy oraz określone kategorie osób - m.in. dyplomaci, żołnierze, załogi statków powietrznych. Także dzieci do ukończenia 12 roku  życia przekraczające granice zewnętrzne są zwolnione z kwarantanny, pod warunkiem, że podróżują pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19.

Od 24 czerwca w przypadku podróży z państw, które nie należą do Strefy Schengen lub nie są państwem członkowskim Unii Europejskiej, okres odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu, gdy wynik testu w kierunku koronawirusa jest negatywny. Jednak test można wykonać najwcześniej 7 dni od momentu przekroczenia granicy. Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby podróżujące samolotem z krajów spoza strefy Schengen, które po przylocie do Polski przebywają na terytorium naszego kraju nie dłużej niż 24 h i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot w okresie 24 h, licząc od momentu przylotu na terytorium Polski. W przypadku podróży w granicach Strefy Schegnen kwarantanna po powrocie do Polski nie obowiązuje. 

 

Jak przygotować się do podróży? 

Podróżowanie w czasach pandemii COVID-19 rządzi się swoimi prawami. Warto pamiętać, aby w trakcie planowania podróży zagranicznej uwzględnić te kroki: 

  • Sprawdź czy kraj do którego planujesz podróż jest otwarty dla ruchu turystycznego. W niektórych krajach wciąż panuje zakaz wjazdu cudzoziemców
  • Sprawdź czy przejście graniczne, którym zamierzasz przekroczyć granicę, jest otwarte
  • Zobacz jakie obostrzenia panują w krajach, przez które zamierzasz przejeżdżać
  • Sprawdź ważność swoich dokumentów i dane w nich zawarte
  • Pilnuj swojego bagażu i nie zostawiaj go bez opieki. Bagaż bez nadzoru jest traktowany jako potencjalne zagrożenie

Natalia Kołodziej, inf. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy