reklama

Powiat Kłodzki. Ogromne zmiany w dyżurach aptek budzą oburzenie mieszkańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Powiat Kłodzki. Ogromne zmiany w dyżurach aptek budzą oburzenie mieszkańców - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koniec z comiesięcznymi harmonogramami dyżurów aptek. W życie weszły nowe przepisy znoszące obowiązek pełnienia całonocnych dyżurów przez poszczególne apteki na terenie powiatu kłodzkiego. Zmiana jest efektem przeprowadzonej w połowie 2023 roku przez poprzednią ekipę rządzącą nowelizacji ustawa Prawo farmaceutyczne.
reklama

Powiat Kłodzki. Od początku 2024 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, zwana potocznie ustawą refundacyjną. 

Za zmiany odpowiada PiS

Nowela uchwalona została jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość totalnie zmieniła zasady, na jakich apteki będą pełnić dyżury. 

Do tej pory dyżur w nocy i w święta był dla apteki go pełniącej przymusowy i nieodpłatny. W przypadku np. Nowej Rudy wyznaczano jedną aptekę, która pełniła dyżur nocny i świąteczny przez określony czas, a następnie wyznaczana była kolejna. 

Wraz z początkiem 2024 roku dyżury nocne i świąteczne są dobrowolne i płatne z budżetu NFZ. Za pracę w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy farmaceuci otrzymują wynagrodzenie w kwocie stanowiącej równowartość 3,5%  minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - od 1 stycznia 148,47 złotych brutto.

Co oni wyprawiają?

Wiadomość o tak istotnych zmianach w dyżurach aptek wzbudziła oburzenie mieszkańców Nowej Rudy, ale też sąsiednich miejscowości. W wypowiedziach dotyczących tej decyzji przeważały emocje i słowa niecenzuralne kierowane w stronę i władz miasta i władz powiatu kłodzkiego.

Szpitala zlikwidowali, żeby się dostać do lekarza pierwszego kontaktu to trzeba czekać ponad dwa tygodnie, teraz w Nowej Rudzie nie będzie dyżurów aptek i z receptą będę musiał jechać do Kłodzka co oni kombinują. Ja mam samochód, a co mają zrobić ci, którzy auta nie mają lub jakaś starsza samotna kobiecina. Ich już naprawdę popier… - mówi pan Dariusz. 

Temat zmian w dyżurowaniu aptek wzbudził też wzburzenie i sprzeciw członków Komisji Zdrowia i Ekologii Rady Miejskiej w Nowej Rudzie.

Przecież to jest niemożliwe, żeby człowiek, który jest niezmotoryzowany nie miał dostępu do apteki np. gdy dostanie wysokiej gorączki, czy cokolwiek innego. Tak nie może być, tak tego na pewno nie zostawimy
– wyjaśniła przewodnicząca komisji Regina Wałęsa.

Rzeczywiście kwestia dyżurów aptek na miarę posiadanych informacji została omówiona. Członkowie komisji złożyli wniosek by podczas najbliższej sesji rady miejskiej zająć się tym tematem i wystąpić z apelem do władz powiatu kłodzkiego o uporządkowanie - zmianę wprowadzonych przepisów.

To skutek nowelizacji ustawy

Jak tłumaczy wicestarosta powiatu kłodzkiego Piotr Marchewka obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci jedynie za dwie godziny pracy aptek w godzinach nocnych od 19:00 do 23:00 oraz za cztery godziny w dni wolne od pracy w godzinach 10:00-18:00. 

Dodatkowo nowelizacja ustawy przekazała kompetencje do podejmowania uchwał w sprawie wyznaczenia apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów Zarządowi Powiatu Kłodzkiego, do tej pory był to zakres obowiązków należący do rady powiatu.

Najgorsze jest to, że dyżury będą pełnione w porze nocnej w niedziele i dni wolne od pracy w godzinach od 19:00 do 21:00 oraz dni wolne od pracy - bez niedziel, w godzinach od 12:00 do 16:00
– mówi Marchewka.

Wicestarosta zwraca uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię z tym związaną. 

Żadna apteka na terenie powiatu kłodzkiego nie była zainteresowana pełnieniem takiego dyżuru pomimo tego, że za każdą godzinę dyżuru będą mieli płacone, czego wcześniej nie było.

Teraz zarząd powiatu został zmuszony do wyznaczenia jednej apteki w powiecie, żeby w tych nowo określonych godzinach pełniła dyżur. 

Podjęliśmy decyzję, że będą to dyżury rotacyjne, prowadzone w czterech aptekach na terenie Kłodzka, które, żeby było jasne nie były z tego zadowolone. Wpływ na wybór Kłodzka miał czas dojazdu z najdalej oddalonego punktu w powiecie oraz fakt funkcjonowania w Kłodzku szpitala powiatowego
– wyjaśnia nasz rozmówca.  

Starosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk uzupełniając wypowiedź Piotra Marchewki mówi, że nie zgadzając się z obowiązującymi zapisami ustawy i 17 stycznia 2024 roku skierowała pismo do Ministerstwa Zdrowia .

Już 30 stycznia również pani poseł Monika Wielichowska złożyła w tej sprawie interpelacja do Minister Zdrowia
– informuje starosta. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama