Reklama

Powiat Kłodzki. Dolnośląskie Uzdrowiska gotowe na przyjęcie kuracjuszy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Uzdrowisko Lądek-Długopole

Powiat Kłodzki. Dolnośląskie Uzdrowiska gotowe na przyjęcie kuracjuszy - Zdjęcie główne

Obiekty Uzdrowiska spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS. Są m.in. dostępne środki dezynfekujące z ogólnodostępnymi dozownikami. | foto Fot. Uzdrowisko Lądek-Długopole

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po pięciu miesiącach zamknięcia, uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy czekali na leczenie uzdrowiskowe, mogą rozpocząć turnusy. Jaki jest warunek

Powiat Kłodzki. Pod koniec października działalność uzdrowiskowa została ze względu na wzrost zakażeń na koronawirusa została zawieszona. Było to konieczne zważywszy na fakt, że większość osób przebywających w sanatoriach to seniorzy powyżej 60. roku życia, którzy znajdują się w grupie najwyższego ryzyka.

 

- Dolny Śląsk słynie z uzdrowisk. Aż 12 miejscowości w naszym regionie ma status zdroju. Do samorządu województwa dolnośląskiego należą kompleksy: Uzdrowisko Lądek-Długopole, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina oraz Sanatoria Dolnośląskie. Uzdrowiska są już przygotowane do przyjęcia pacjentów. Będzie się to odbywało z zachowaniem szczególnych zasad. W sumie w naszych uzdrowiskach do dyspozycji kuracjuszy jest ponad 800 miejsc noclegowych – mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski. W turnusach mogą uczestniczyć osoby, które zostały zaszczepione przeciwko Covid-19 dwiema dawkami szczepionki. Uzdrowiska będą otwarte dla tych, którzy mają negatywny test na SARS-CoV-2. W dużej mierze pracownicy uzdrowisk zostali już zaszczepieni w ramach szczepień grupy 0, dzięki temu ryzyko zakażenia zostało maksymalnie ograniczone.

-Prawie 98 proc. załogi została już zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki. Wszystkie obiekty czekają obecnie na kuracjuszy i przygotowane są do tego, aby działać w obowiązującym reżimie sanitarnym. Pierwszy turnus rozpocznie się 18 marca – zapewnia Prezes Uzdrowiska Szczawno - Jedlina S.A Ireneusz Grzybowski.

 

Test na obecność wirusa musi być wykonany z materiału pobranego nie wcześniej, niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia. Co ważne, można go wykonać bezpłatnie we wskazanych punktach pobrań drive-thru. Zostanie on sfinansowany przez NFZ. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Osoby wykonujące test na obecność SARS-CoV-2 przed leczeniem uzdrowiskowym nie są objęte kwarantanną. Jeśli jednak wynik okaże się pozytywny, zostaną objęte izolacją. O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Dlatego przed wyjazdem na leczenie należy skontaktować się z sanatorium i podać aktualny numer telefonu.

 

- Obiekty Uzdrowiska spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS. Są dostępne środki dezynfekujące z ogólnodostępnymi dozownikami. Posiadamy zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej oraz wdrożone procedury, które pozwolą nam bezpiecznie przeprowadzić naszych Kuracjuszy przez turnus. W obiekcie JUBILAT mamy 236 miejsc, jesteśmy gotowi przyjąć 124 osoby. Na dzień 11 marca NFZ wydał nam 99 skierowań z czego potwierdzone zostały 74 przyjazdy – zapewnia Joanna Walaszczyk Prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole.

 

Sanatoria Dolnośląskie mają do dyspozycji łącznie 245 miejsc noclegowych: 115 w Sanatorium Uzdrowiskowym „Azalia” w Szczawnie Zdroju oraz 130 miejsc w Sanatorium Uzdrowiskowym „Zimowit” w Dusznikach Zdroju. - Do naszych dwóch kameralnych obiektów sanatoryjnych NFZ zgodnie z kontraktem wystosował 220 skierowań. Dziś przyjechało do nas 53 kuracjuszy. Liczymy na obłożenie naszych obiektów na poziomie 50 procent. Chętnych do przyjazdu - po szczepieniach, z ujemnym wynikiem lub oczekujących na wynik– łącznie na dwóch obiektach na ten moment jest ponad 120 osób. Sytuacja jest dynamiczna – wciąż w systemie pokazują się wyniki uprawniające do przyjazdu – mówi Prezes Sanatoriów Dolnośląskich Tomasz Maciejowski.

 

źródło: DUW

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy