Powiat Kłodzki. Do końca kwietnia do dolnośląskich rzek, głównie w Kotlinie Kłodzkiej, trafią blisko 4 tony młodych pstrągów potokowych. Zdaniem ekspertów zarybianie polskich rzek jest konieczne.
Uwarunkowania środowiska doprowadziły do ograniczenia możliwości rozmnażania się tego gatunku ryb wędrownych. W całej akcji ważna jest regularność zarybiania, dlatego jesteśmy obecni każdego roku już od 14 - lat
- mówi wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Bartłomiej Wiązowski.
Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego dodaje, że rozwiązaniem pozostaje regularne zarybianie, najlepiej materiałem zarybieniowym pozyskanym z tego samego dorzecza celem zachowania równowagi genetycznej. Nasze ryby pochodzą ze specjalnej hodowli w Ścinawce Średniej, która wykorzystuje naturalne wody rzeki Posna.
Tylko podczas tej jednej akcji wypuszczone będzie około 13 tysięcy sztuk młodych, dwuletnich pstrągów potokowych. Od 2007 do 2021 roku z pomocą Funduszu wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 13 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł blisko 2,9 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1,8 mln złotych.
Przeczytaj również: Samochód przeładowany alkoholem - ważył ponad 7 ton
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.