Reklama

Powiat Kłodzki. Kiedy dojedziemy z Kłodzka do Lądka i Stronia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Koleje Dolnośląskie

Powiat Kłodzki. Kiedy dojedziemy z Kłodzka do Lądka i Stronia? - Zdjęcie główne

Czy pociągi znów będą dojeżdżały do Stronia i Lądka? | foto Fot. Koleje Dolnośląskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dworce zostały odnowione, a pociągi nadal nie dojeżdżają. Kiedy dojedziemy z Kłodzka do Lądka i Stronia?

Powiat Kłodzki. Samorządowcy ze Stronia Śląskiego i Lądka-Zdrój wyremontowały przed laty dworce PKP. Teraz przypominają, że nie dojeżdżają do nich pociągi. W imieniu dwóch burmistrzów Cezaremu Przybylskiemu - marszałkowi województwa dolnośląskiego przypomniał o tym starosta Maciej Awiżeń. Przypomniał, ponieważ to do województwa należą Koleje Dolnośląskie, które wożą pasażerów po całym Dolnym Śląsku. - Panie Marszałku zwracamy się z prośbą o interwencję w tej sprawie oraz o zintensyfikowanie działań prowadzących do przejęcia w zarząd linii nr 322 do Stronia Śląskiego - napisał w liście starosta. 

Wyremontowali budynki

Warto przypomnieć, że gmina Stronie Śl. jesienią 2008 roku przejęła nieodpłatnie porzucony sześć lat wcześniej przez kolejarzy dworzec. W budynku przy torach powstała duża sala widowiskowa na 200 osób i mniejsze dla kół zainteresowań i zespołów muzycznych. To był pierwszy przejęty przez gminę dworzec kolejowy w powiecie kłodzkim. Z kolei w odrestarurowanym budynku dworca w Lądku-Zdroju w czerwcu 2019 roku otwarto Inkubator Przedsiębiorczości. Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl inwestycja warta 5,5 miliona złotych przygotowała obiekt także do pełnienia z powrotem funkcji dworcowej. Przed dworcem przygotowano miejsce pod węzeł przesiadkowy. Wyremontowano także zabytkową wiatę peronową, której remont zakończył się na początku 2020 roku.  Do obu miejscowości z Kłodzka do 2004 roku dojeżdżał pociąg pasażerski. Oba samorządy aktywnie walczą o powrót pociągów do miejscowości.

Na Dolnym Śląsku trwa proces przejmowania linii kolejowych z rąk spółek z Grupy PKP.  Jak informuje portal rynek-kolejowy.pl na części z nich ruch kolejowy przestał być prowadzony w latach 90., na niektórych kilkanaście lat temu, a na części z nich, zaledwie parę lat temu. Ta jest w w przypadku linii z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. Są już pierwsze sukcesy, ponieważ na tory, którymi teraz zarządza Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, w rekordowym czasie udało się przywrócić pociągi do Bielawy. Na początku roku udało się samorządowi przejąć ważna linię do Karpacza, trwają prace przygotowawcze do rewitalizacji linii do Świeradowa.

Karolina Golak/rynek-kolejowy.pl 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy