Reklama

Powiat Kłodzki. Ile pieniędzy dać księdzu na kolędzie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Canva

Powiat Kłodzki. Ile pieniędzy dać księdzu na kolędzie?  - Zdjęcie główne

Ile pieniędzy dać księdzu na kolędzie? "Co łaska" czy coś więcej? | foto Fot. Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Temat koperty dawanej księdzu w czasie kolędy ciągle budzi kontrowersje. Teoretycznie mówi się, że "co łaska", ale jak to wygląda w praktyce?

Powiat Kłodzki. W 2020 roku dziennik “Fakt” zrobił sondaż z którego wynikało, że w Polsce średnio ksiądz otrzymuje w kopercie 56 złotych. Mieszkańcy naszego województwa byli bliscy tej średniej - na Dolnym Śląsku przeciętnie rodziny z okazji kolędy wkładają do kopertę 50 złotych.

To nie takie łatwe…

Odpowiedź na pytanie “Ile pieniędzy dać księdzu na kolędzie?” nie jest łatwa. Jest to kwestia bardzo indywidualna - niektórzy dają 10 złotych, inni 100 złotych. Tak naprawdę wszystko zależy od parafii, możliwości finansowych rodziny i tego czy rodzina jest praktykująca. W wywiadzie dla portalu Aleteita, ksiądz Mateusz Szerszeń podkreśla, że podawanie i porównywanie konkretnych kwot nie ma sensu. - Nie uczestniczymy w „wyścigu hojności” - mówi.

Pieniądze na kolędzie można traktować jako jałmużnę

Jałmużnę można rozumieć, jako dzielenie się tym co mamy i wsparcie finansowe dla parafii, której jesteśmy członkami. Ważne jest aby wierni znali aktualne potrzeby swojej parafii. Jałmużna jako akt religijny prowadzi do przebaczenia grzechów: „Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem” (Tb 12, 8-9).

Księża przyznają, że zdarza im się nie brać koperty, jeśli widzą, że dana rodzina jest w trudnej sytuacji finansowej.

A Ty, co myślisz na ten temat?


Przeczytaj również:

 

autor: Zuza K. Wolska / info: portal Aleteita

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy