Reklama

Powiat Kłodzki: Przymusowa eutanazja drobiu od 4 stycznia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat Kłodzki: Przymusowa eutanazja drobiu od 4 stycznia - Zdjęcie główne

Powiat Kłodzki: Do jutra masz czas na zagospodarowanie własnego drobiu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Od jutra rusza przymusowa eutanazja drobiu hodowlanego w powiecie kłodzkim. Co to oznacza dla mieszkańców posiadających drób?

Powiat Kłodzki: Ptasia grypa atakuje. Po wykryciu ogniska choroby w Szalejowie Dolnym, Gmina Kłodzko ogłosiła masową likwidację drobiu w Szalejowie Dolnym oraz Starym Wielisławiu.

 

Powiat Kłodzki - gdzie się zaczęło?

Przypadek groźnej dla ptaków choroby, 22 grudnia wykryto Szalejowie Dolnym. Trzymano tam ponad 80 kur. Kiedy w połowie grudnia grudnia kilka ptaków padło, zlecono badania laboratoryjne. To właśnie one potwierdziły przypuszczenia, że to zjadliwa ptasia grypa. Zdecydowano o wybiciu reszty stada oraz o wprowadzeniu szczególnych środków bezpieczeństwa. 

 

Eutanazja drobiu

W związku z koniecznością  zwalczania zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu kłodzkiego, powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o masowej likwidacji drobiu. Zostanie ona przeprowadzona we wszystkich gospodarstwach bez względu na stan zdrowia zwierząt. Drób zostanie poddany eutanazji, a następnie trafi do zakładu utylizacji. Transport zwierząt nastąpi w odpowiednio zabezpieczonych samochodach. Likwidacja drobiu zacznie się od 4 stycznia 2021 r. w miejscowościach Szalejów Dolny oraz Stary Wielisław. 

 

Co ze zdrowymi zwierzętami? 

Z racji tego, że likwidacja obejmie wszystkie, nawet zdrowe zwierzęta, można do 4 stycznia samemu zdecydować, co z nimi zrobić. Zdrowy drób można ubić we własnym zakresie na swoje potrzeby. Za drób, który został poddany eutanazji przysługuje odszkodowanie. Warunkiem jest zgłoszenie do powiatowego lekarza weterynarii. W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko właściciela drobiu, adres gospodarstwa oraz ilość sztuk do ubicia. Dane należy przesłać na adres mailowy inspekcji weterynaryjnej w Kłodzku: klodzko@wroc.wiw.gov.pl 

Więcej informacji dostępnych jest pod numerem telefonu 74 867 36 63. 

 

Jak rozpoznać ptasią grypę? 

Główne oznaki ptasiej grypy u drobiu to: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność oraz biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Wirus ginie w około 70 stopniach, a więc przy zachowaniu odpowiedniej higieny, nie stanowi większego zagrożenia dla ludzi. 

Natalia Kołodziej

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy