Reklama

Powiat Kłodzki: Coraz mniej mieszkańców...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Canva

Powiat Kłodzki: Coraz mniej mieszkańców... - Zdjęcie główne

Powiat Kłodzki: Nasz region znalazł się w niechlubnej czołówce. | foto Fot. Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat liczby spadku ludności w Polsce w bieżącym roku. Dane nie pozostawiają złudzeń - jest nas coraz mniej. Powiat Kłodzki, kolejny raz, odnotował największy spadek. Dlaczego tak się dzieje?

Powiat Kłodzki. Według raportu “Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2021 roku” w poprzednim roku liczba ludności w naszym kraju zmalała o ponad 117,5 tys. osób. Rok wcześniej spadek ten wynosił niecałe 30 tys. osoby. Powiat Kłodzki kolejny raz triumfuje w kategorii powiatów, w których liczba ludności zmniejszyła się najbardziej.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny tego zjawiska od lat są niezmienne - więcej osób umiera, niż się rodzi. Jednak zeszłoroczny drastyczny spadek liczby ludności spowodowany był również pandemią koronawirusa. Obawy przed zdrowotnymi i gospodarczymi konsekwencjami wybuchu pandemii koronawirusa spowodowały, że w ubiegłym roku Polacy rzadziej, niż w poprzednich latach, decydowali się na dziecko.

Do tego dochodzi również wzrost liczby zgonów spowodowanych nie tylko przez COVID-19. Wielu chorych nie otrzymało pomocy na czas - ze względu na zapaść służby zdrowia nie udało się ich zdiagnozować. W okresie od kwietnia kwiecień 2020 r. do marca 2021 r. w Polsce zmarło ponad pół miliona osób, o ok. 100 tysięcy więcej niż rok wcześniej. To największa liczba zgonów w naszym kraju po II Wojnie Światowej.

 

Mieszkańcy wyjeżdżają…

Pięć lat temu liczba mieszkańców w naszym powiecie wynosiła 161 452, w 2017 r. – 160 465, w 2018 r. – 159 337, w 2019 r. – 157 996, a w 2020 r. – 156 283. Spadek spowodowany jest nie tylko tzw. ujemnym przyrostem naturalny, ale też faktem, że wiele osób opuszcza rodzinne miejscowości, bo nie widzi tam dla siebie przyszłości.

Według raportu Polskiej Akademii Nauk, 140 średnich miast w Polsce traci dystans do reszty kraju, czyli wolniej się rozwija i nie oferuje mieszkańcom perspektyw na przyszłość. Południowa część Dolnego Śląska to najpoważniejszy miejski region problemowy - Najpierw znika fabryka, a wraz z nią miejsca pracy. Potem znikają rozrywki, gastronomia, kultura. Później usługi publiczne. Wreszcie znikają ludzie. - zauważa dziennikarka Aleksandra Suława.


PRZECZYTAJ TEŻ:

Autor: Zuza K. Wolska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy