Reklama

Ponad milion dla Wambierzyc

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: wambierzyce.pl/sanktuarium

Ponad milion dla Wambierzyc - Zdjęcie główne

foto foto: wambierzyce.pl/sanktuarium

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje na zabytki. Ponad milion złotych trafi do Wambierzyc.

Dokładnie milion 350 tys. zł. Tyle przeznaczył minister dla XVIII wiecznej wambierzyckiej bazyliki. Pieniądze będą wykorzystane na rekonstrukcję tynków wraz z pracami konserwatorskimi kamieniarki części środkowej wschodniej elewacji. Będzie to VII etap prac przy remoncie tej elewacji. Wambierzycką bazylikę wybudowano w latach 1715-1723. Zabytkiem stała się w 1950 r. Wybudowana została w miejscu drewnianej kaplicy z 1263 r. Do świątyni dumnie górującej nad rynkiem prowadzi 57 schodów o symbolicznym znaczeniu. 9-liczba chórów anielskich, 33 - wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania, 15-wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa. Jest miejscem, do którego przybywają pielgrzymi i turyści z całego świata, a same Wambierzyce określane są mianem Dolnośląskiej Jerozolimy. Tu znajduje się kalwaria z ok. 100 kapliczkami i 12 bramami, a nazwy okolicznych wzgórz i potoków nawiązują do tematyki biblijnej. W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 17 sierpnia 1980 r. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin. To już jest zrobione Przez szereg ostatnich lat w bazylice przeprowadzono liczne prace remontowe: 2016 r., II etap remontu elewacji 2015 r., I etap remontu elewacji 2014 r., remont czternastu stacji słupowych drogi krzyżowej na kalwarii wraz z wykonaniem nowych malowideł 2012 r., remont schodów wejściowych do bazyliki od Placu Koronacyjnego 2012 r., remont kalwarii – mury oporowe 2012 r., remont krużganków II etap 2011 r., remont krużganków I etap 2008/2009 r., generalny remont schodów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy