Wrześniowa powódź miała wpływ nie tylko na zniszczenie infrastruktury, dobytków ludzkich, uszkodzeniu uległy także zabytki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło nabór mający na celu zabezpieczenie zabytków, zniszczonych przez powódź w 2024 roku w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim.
W tym roku rozstrzygnęliśmy konkurs. 10 mln zł zostało rozdysponowane z budżetu Samorządu Województwa, ale wniosków było na 100 mln zł, czyli 10 razy tyle. To pokazuje jak duża jest skala potrzeb w tym obszarze. Trzeba podkreślić, że na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej zabytków w skali kraju - i tu jest ważne, żebyśmy razem mogli połączyć siły. Przede wszystkim, aby zabezpieczyć to dziedzictwo kulturowe, żeby obiekty zabytkowe mogły przetrwać na kolejne lata i doczekać swojej świetności - Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Od początku stycznia do końca lutego 2025 roku o dotację mogły ubiegać się osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne jednostki będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru zabytków.
Jak zobaczyłam skalę tych zniszczeń to wiedziałam, że jest to sytuacja, kiedy my – Ministrowie odpowiedzialni za poszczególne resorty musimy dołożyć wszelkich starań i pomóc wszystkim tym instytucjom, miejscom, zabytkowym obiektom, które ucierpiały w trakcie powodzi – mówi Bożena Żelazowska, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To jest jedyny taki konkurs w Ministerstwie, w którym osoby prywatne również mogą otrzymać dotacje
– dodaje.
Wnioski mogły dotyczyć dwóch rodzajów zadań:
- wykonania projektu budowlanego, opracowania programu prac konserwatorskich, sporządzenia ekspertyz technicznych i konserwatorskich wraz z dokumentacją i niezbędnymi badaniami konserwatorskimi.
- prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Chciałbym serdecznie podziękować Pani Minister i Panu Marszałkowi za wspieranie nas w ratowaniu zabytków. Świadczy to o tym, że jest dla nas wszystkich ważne, aby ocalić uszkodzone miejsca, które niewątpliwie są naszą historią i tradycją – komentuje Zbigniew Tur, Wójt Gminy Kłodzko.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.