Dzięki środkom z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska Muzeum będzie mogło znacząco poprawić warunki do prowadzenia swojej działalności, a także rozszerzyć ofertę, między innymi o nowe wystawy czy atrakcje z zastosowaniem technologii VR. Zrewitalizowany zostanie zabytkowy młyn papierniczy, zainstalowane panele fotowoltaiczne, a w przestrzeniach budynku władze muzeum planują przeprowadzać nowoczesne i ciekawe wydarzenia dla zwiedzających. Rozwój Muzeum daje przekonanie, że ogromne zmiany, rozszerzenie oferty kulturalnej oraz odnowienie wnętrz zachęci turystów także do ponownego odwiedzania tego miejsca.
To świetna wiadomość, że nasze Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju przejdzie gruntowną rewitalizację i stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym punktem na mapie dolnośląskich zabytków. Jako marszałek oraz lokalny patriota z całego serca wspieram dążenia Muzeum do wpisania tego wyjątkowego miejsca na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto promować tego typu instytucje, które swoją działalnością kultywują dawne tradycje i pokazują kolejnym pokoleniom, jak kiedyś wyglądał świat. Trzymam kciuki za sukces Muzeum i już teraz serdecznie zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca, które jest jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych naszego regionu – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju można znaleźć między innymi na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki oraz na mapie atrakcji regionu dostępnej w portalu dolnyslask.travel.pl.
Muzeum Papiernictwa coraz bliżej listy UNESCO
Dusznickie muzeum zostało zgłoszone jako polski kandydat do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2019 roku przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt obejmuje wspólne starania grupy europejskich młynów papierniczych z epoki ręcznego czerpania papieru o unikatowych walorach historycznych i architektonicznych. Oprócz dolnośląskiej perełki są to jeszcze papiernie w: Velkych Losinach (Republika Czeska), Capellades (Hiszpania), Pescii (Włochy) oraz Homburgu i Niederzwönitz (Niemcy).W tym roku muzea osiągnęły pierwszy sukces na drodze do listy światowego dziedzictwa UNESCO – zostały dodane na listę informacyjną UNESCO. Oznacza to, że rozpoczęły się intensywne prace nad ostatecznym wpisem.
Jak podkreśla samo muzeum – aby znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, muszą oni spełnić szereg kryteriów, jak na przykład przystosowanie swoich przestrzeni do znacznego zwiększenia liczby odwiedzających, modernizacja ekspozycji muzealnych czy stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej. Ważnym przedsięwzięciem jest także wzmożenie badań historii papiernictwa, dzięki czemu placówka przekształci się w międzynarodowy ośrodek zbierania i upowszechniania wiedzy o dziejach papiernictwa (w Polsce i na świecie). W spełnieniu kryteriów remontowo-rewitalizacyjnych z pewnością ważną pomocą będzie ponad 12 mln zł dofinansowania, jakie zostało przyznane instytucji ze środków unijnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.