reklama

Polanica-Zdrój.Polecieli balonem z Lipska do Opola

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polanica-Zdrój.Polecieli balonem z Lipska do Opola - Zdjęcie główne

Lot z Lipska do Opola w linii prostej to 430 km

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPolanica-Zdrój.Polecieli balonem z Lipska do Opola. Cieślak i Olszewski przygotowują się do startu w zawodach o Puchar Gordona Bennetta
Reklama lokalna
reklama

Polanica-Zdrój. Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak z Polanicy-Zdroju już za miesiąc powalczą o puchar Gordona Bennetta. Ostatnio, w ramach treningu przed tymi prestiżowymi zawodami, odbyli lot z Lipska do Opola - w linii prostej 430 km. - To mój rekord życiowy w długości lotu, tak tej mierzonej w kilometrach jak i zegarkiem – mówi Olszewski, który w ramach przygotowań do startu w pucharze Bennetta przeleciał 430 km. Był w powietrzu 22,5 godziny. - Większość lotu odbyliśmy na wysokości ok. 3 tys. metrów. W nocy było tam minus 8 stopni Celsjusza – dodaje. Cieślak i Olszewski, przygotowują się do startu w zawodach o Puchar Gordona Bennetta, latają balonami wypełnionymi wodorem.

reklama

W planach mają jeszcze jeden lot, tym razem na wysokości ok. 6 tys. metrów. - Chcemy sprawdzić działanie aparatury tlenowej, która na takich wysokościach jest już niezbędna - zaznacza Olszewski. W tym roku zawody o puchar Gordona Bennetta zorganizowane zostaną w Polsce, w Toruniu. Nasz kraj reprezentować będą trzy ekipy. W gondoli pod jednym z trzech polskich balonów polecą Jarosław Cieślak i Andrzej Olszewski z Polanicy-Zdroju. Zawody o puchar Gordona Bennetta należą do najbardziej prestiżowych. Rozgrywane są od 1906 roku. W tym roku odbędą się 19 sierpnia.

Loty balonami wypełnionymi wodorem należą do sportów ekstremalnych. Między innymi dlatego, że trwają wiele godzin. Rekord ustanowiony podczas zawodów o puchar Gordona Bennetta wynosi prawe cztery doby lotu non stop (dokładnie 92 godziny i 11 minut). - Do podwieszonej pod balon gondoli zabiera się sprzęt nawigacyjny, mapy, oświetlenie na noc, jedzenie, ubrania i... 800 kg balastu, czyli worki z piaskiem. Nie mam toi-toi`a, tylko woreczki na mocz i wiaderko w razie tej drugiej potrzeby – wymienia Olszewski, który lotniczego bakcyla podłapał w Niemczech, gdzie zrobił kurs baloniarski. - W Polsce latam balonami na ciepłe powietrze, bo nie ma gdzie tankować wodoru. U naszych zachodnich sąsiadów można cały balon (ok. 1000 m sześciennych) napełnić za 170-300 euro – dodaje.

reklama

 

Balonowe mistrzostwa świata
Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych rozegrane zostały po raz pierwszy z inicjatywy Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 w Paryżu. Po II wojnie świtowej zawody zostały wznowione dopiero w 1983 w Paryżu, a zdobywcami pucharu zostali wtedy Polacy: Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak. Dotychczas rozegrano 63 edycje pucharu. Polska była reprezentowana w od 1932 roku. W tym okresie zdobyła sześciokrotnie puchar (1933, 1934, 1935, 1938, 1983, 2018). 

reklama

 

Rekordy Pucharu Gordona Bennetta
> odległość przelotu balonem – 3 tys. 400 km (ustanowiony w 2005 toku przez Belgów) 
> czas lotu balonem - 92 godz. i 11 minut (ustanowiony w 1995 toku przez Niemców)

 

CZYTAJ TAKŻE: 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama