reklama
reklama

Polanica-Zdrój i Ziębice chcą być europejskimi stolicami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polanica-Zdrój i Ziębice chcą być europejskimi stolicami - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPolskie miasto będzie w 2029 roku Europejską Stolicą Kultury. O to miano walczy 29 miast w tym 6 z Dolnego Śląska. Wśród pretendentów są między innymi Ziębice i Polanica-Zdrój
reklama

Europejska Stolica Kultury to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw z prawie 40-letnią historią. Z Polskich miast ESK były dotychczas Kraków (2000) i Wrocław (2016). Czy za 6 lat będzie nią malutka Polanica-Zdrój? A może jest to porywanie się z motyką na słońce?

- Przystąpiliśmy do walki, bo mamy pomysł. Nasza koncepcja to stworzenie uzdrowiskowej stolicy Europy. Poza Polanicą w tym projekcie mogłyby wziąć udział trzy inne uzdrowiska Kudowa ma Festiwal Moniuszkowski, Duszniki Chopinowski, a Lądek-Zdrój Lato Baletowe – wymienia Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju. - O ESK w 2028 roku walczy malutki czeski Broumov i jest już w finałowej dwójce (razem z Budziejowicami – przyp. red.). Dlaczego więc Polanica nie może spróbować i powalczyć o miano ESK? - pyta retorycznie polanicki samorządowiec.

reklama

Stawiają na nisze

Do walki o miano ESK przystąpiły także Ziębice. Jaki mają pomysł?

- Chcemy pokazać, że gmina Ziębice to dobre miejsce dla twórców, zwłaszcza kultury alternatywnej i niszowej – mówi Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic. - Mandoliny, teatr, ceramika i kolejne przestrzenie artystyczne pojawiają się na naszej gminnej mapie – dodaje samorządowiec.

Jego zdaniem wystartowanie w konkursie, nawet jeśli Ziębice nie zostaną ESK, bo konkurencja jest duża, przyniesie miastu sporo korzyści wizerunkowych i doświadczeń. Decyzja o tym, które polskie miasto będzie ESK zapadnie na przełomie 2024 i 2025 roku. Oprócz Polanicy i Ziębic z Dolnego Śląska o ten tytuł starają się jeszcze: Bolesławiec, Chocianów, Świdnica i Wałbrzych.

reklama

40 lat tradycji

Historia Europejskich Stolic Kultury sięga 1983 roku, kiedy to Melina Mercouri, ówczesna minister kultury Grecji, zaproponowała na forum UE ideę corocznego wyznaczania Europejskiego Miasta Kultury. Pierwszym ESK były w 1985 roku Ateny. W ciągu 40 lat tytuł stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej, swoim zasięgiem obejmując nie tylko kraje UE, ale również państwa kandydujące oraz uczestniczące w programie Kreatywna Europa. Dotychczas ESK było prawie 70 miast. W tym roku są nimi: Veszprém (Węgry), Timișoara (Rumunia), Eleusis (Grecja).

Walczą za miedzą

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymują miasta na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego. Musi on mieć europejski wymiar, angażować odbiorców i wpisywać się w długotrwały plan rozwoju i promocji regionu.

reklama

Do finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028 zakwalifikowały się dwa czeskie miasta: malutki 7-tysięczny Broumov (tuż za naszą granicą) i Czeskie Budziejowice. Zwycięzcę konkursu poznamy już w czerwcu tego roku. W Czechach o tytuł walczyły cztery miasta, oprócz finalistów także Brno i Liberec. Zwycięskie miasto otrzymuje nagrodę im. Meliny Mercouri (obecnie to 1,5 mln euro).

 

***

 

11 dużych

Pod koniec 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił oficjalny konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wtedy wystartowało 11 dużych miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Wygrał Wrocław.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama