Reklama

Pismo "Wspólnota" wydało ranking pokazujący pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego

Opublikowano:
Autor:

Pismo "Wspólnota" wydało ranking pokazujący pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - Zdjęcie główne

- To, że mamy plany zagospodarowania przestrzennego uchroniło Polanicę przed deweloperami, którzy chcieliby wybudować 10-piętrowe hotele, czy apartamentowce, a takie olbrzymie budynki zaburzyłyby charakter uzdrowiska - mówi burmistrz Mateusz Jelin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pismo "Wspólnota" wydało właśnie ranking pokazujący pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jak to wygląda w naszych gminach? W czterech plany pokrywają całą powierzchnię.

Jeśli chcesz wybudować sobie dom to najlepiej tam, gdzie jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wtedy wiesz, co można, a czego nie można postawić po sąsiedzku. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to jedne z podstawowych instrumentów utrzymywania i wprowadzania ładu przestrzennego przez gminy. W naszych samorządach jest z tym bardzo różnie, ale... Nie da się określić, jaki procent pokrycia terenu planami jest optymalny. Zależy to od konkretnej sytuacji, innej w każdej gminie. 

- Dlatego prezentowanego przez nas rankingu nie należy traktować jako prostej oceny – im większe pokrycie terenu przez MPZP, tym lepiej. Sugerujemy, żeby patrzeć na te wyniki informacyjnie, a nie traktując jako ocenę działalności władz samorządowych - sugerują Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, autorzy raportu. - Niemniej jednak można powiedzieć, że tam, gdzie planów takich nie ma wcale lub pokrywają one zaledwie niewielką część terenu, tam gospodarowanie przestrzenią stwarza problemy – dodają. 

Ranking został stworzony na podstawie danych z 2020 r. W tamtym roku obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego objętych było 31,4 procent powierzchni kraju.

Mateusz Jellin, burmistrz Polnicy-Zdroju

Nasze plany zagospodarowania przestrzennego powstały kilkanaście lat temu. W wielu przypadkach nie przystają już do obecnych czasów, oczekiwań, inwestycji. Staropolanka chce rozbudować rozlewnię, więc trzeba będzie zmieniać plany. Rocznie wpływa do urzędu kilkadziesiąt wniosków o zmiany w MPZP. Rozpatrujemy kilkanaście takich wniosków. To, że mamy plany zagospodarowania przestrzennego uchroniło Polanicę przed deweloperami, którzy chcieliby wybudować 10-piętrowe hotele, czy apartamentowce, a takie olbrzymie budynki zaburzyłyby charakter uzdrowiska.

 

 

 

Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem danej gminy (w %) 

Polanica-Zdrój – 100

Lądek-Zdrój – 100

Międzylesie – 100

Szczytna – 100

Kudowa-Zdrój – 99,91

Radków – 99,76

Duszniki-Zdrój – 92,28

Kłodzko (gmina) - 69,31

Kłodzko – 54,67

Nowa Ruda – 31,04

Stronie Śląskie – 24,19

Nowa Ruda (gmina) – 16,89

Bystrzyca Kłodzka – 12,12

Lewin – 4,05

 

 

W 317 gminach planami miejscowymi pokryta jest cała powierzchnia gminy. W kolejnych 339 pokrycie jest prawie pełne, przekracza 90 proc. Ale aż w 139 jednostkach (128 spośród nich to gminy wiejskie) nie ma żadnego MPZP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy