Reklama

Papiernia na liście UNESCO?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Papiernia na liście UNESCO? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dusznickie muzeum chce by zabytkowy młyn uznano za światowe dziedzictwo

Dusznickie muzeum chce by zabytkowy młyn uznano za światowe dziedzictwo

Na liście światowego dziedzictwa Unesco z zabytków Dolnego Śląska są tylko wrocławska Hala Stulecia oraz dwa kościoły pokoju (w Świdnicy i Jaworze). Czy do tego arcyelitarnego kręgu wejdzie także dusznicka papiernia? Maciej Szymczyk, dyrektor dusznickiego muzeum, rozpoczął trudną procedurę wpisania zabytkowego obiektu na listę Unesco. W grudniu jego zabiegi poparli radni wojewódzcy, podejmując uchwałę wyrażającą poparcie dla starań Muzeum Papiernictwa o wpisanie młyna na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W uzasadnieniu uchwały radni napisali, że uznają dusznicki młyn za unikatowy w skali Europy zabytek techniki oraz potwierdzają jego wartość historyczną, architektoniczną i kulturową dla Dolnego Śląska. Uchwała Sejmiku jest ważnym krokiem umożliwiającym muzeum złożenie wniosku o wszczęcie procedury oceniającej obiekt, która może potrwać nawet 10 lat. Obecnie na liście UNESCO znajduje się 981 obiektów, z czego w Polsce tylko 14 (m.in. kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, krakowska i toruńska starówka, oraz drewniane kościoły południowej Małopolski).

Papiernia wśród najlepszych
Dusznickie Muzeum Papiernictwa 2013 roku zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów, zawierającego placówki o największym znaczeniu dla kultury narodowej. W tym rejestrze jest obecnie 119 placówek z całego kraju. Z Dolnego Śląsku tylko 7: Państwowe Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum w Wałbrzychu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, a od niedawna również Muzeum Architektury we Wrocławiu i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy