Reklama

Pałac w Bożkowie czeka na nowego właściciela

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum Redakcji

Pałac w Bożkowie czeka na nowego właściciela - Zdjęcie główne

Właściciel chce za pałac prawie 7 milionów. | foto archiwum Redakcji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najokazalsza XIX wieczna rezydencja Hrabstwa Kłodzkiego w Bożkowie znów na sprzedaż. Czy znajdzie się kupiec?

Biznesmen z Sobótki, który jest właścicielem perełki architektonicznej w Bożkowie, po raz kolejny wystawia pałac na sprzedaż. Chce za niego 6,7 mln zł, choć w 2010 r. za nieruchomość zapłacił 1,2 mln zł. Nowy właściciel musi liczyć się jednak z wielokrotnie wyższym wydatkiem na remont - powierzchnia użytkowa pałacu w Bożkowie to 4 tys. metrów kwadratowych, a  kubatura wynosi 32 600 m3. Działka, na której stoi pałac i na której znajduje się park z pawilonem ogrodowym, ma powierzchnię 4,72 hektara.
Pałac Sarny: Odnaleziono źródełko z XVI wieku

Pałac w Bożkowie - nieco historii
Zespół pałacowy zbudowany jest na szkielecie barokowej budowli z 1787 r. Dzisiejszy wygląd pałacu to efekt przebudowy z 1870 r. Pałac zbudowany jest na planie nieregularnym składającym się z przechodzących w siebie skrzydeł. Posiada 3 kondygnacje, dach w większości czterospadowy oraz dwie wieże. Elewacja budynku zachowała bogatą dekorację głównie przy oknach w postaci szerokich gzymsów. Każde skrzydło pałacu ma nieco odmienną stylistykę.

Od strony zachodniej znajduje się taras. Drzwi główne są drewniane, dekorowane rzeźbieniami. Wnętrze jest dość dobrze zachowane. Hol, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, a w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit. Niemal wszędzie drewno jest bardzo bogato zdobione rzeźbieniami, kolumnami oraz obrazami wklejonymi w boazerię.

Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne.

W sporej części pomieszczeń oraz na klatce schodowej i korytarzach można zobaczyć świetnie zachowane, skórzane obicia ścian. Wnętrza pałacowe to ok. 2,5 tys. metrów kwadratowych. Wokół roztacza się park o pow. 3 ha, z pawilonem ogrodowym z przełomu XVI i XVII wieku i rozległymi tarasami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy