Reklama

Od wymiany do wymiany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od wymiany do wymiany - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Papiernictwa posiada jedną z najbardziej kompletnych kolekcji polskich banknotów. W oparciu o te zbiory przygotowało już wystawy prezentujące polskie banknoty w okresie międzywojennym i w czasach II wojny światowej. Teraz przyszedł czas na pieniądze powojenne.

Wystawa „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995” udostępniona zostanie zwiedzającym 6 listopada, czyli kilka dni po 70. rocznicy wymiany pieniędzy, w wyniku której władze PRL-u odebrały społeczeństwu 2/3 oszczędności. Był to rabunek dokonany w arogancki i cyniczny sposób, gdyż obywatelom kazano się z tego cieszyć. Propagandowa machina uruchomiona przez komunistyczne władze doprowadziła do sytuacji, w której ludzie tracąc swoje oszczędności wyrażali zadowolenie z tego, że ci bogatsi (wówczas nazywano ich kułakami, spekulantami) stracili jeszcze więcej. Banknoty wprowadzone do obiegu w 1950 r. były używane jeszcze w latach 70. Charakteryzowały się socrealistyczną stylistyką, promującą realizowaną wówczas forsowną industrializację (motywem graficznym na jednym z banknotów były dymiące kominy fabryczne, na innym wnętrze kopalni). Autor wystawy – Jan Bałchan podkreśla, że ekspozycja popularyzuje wiedzę o polskich banknotach, które nie tak dawno jeszcze były w naszych portfelach. Wiele osób pamięta doskonale ich kolory, wzory i bezbłędnie potrafi określić tzw. rybaka, kafla czy patyka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy