reklama
reklama

Ochrona zabytków po powodzi – Nabór do rządowego programu wydłużony

Opublikowano:
Autor:

Ochrona zabytków po powodzi – Nabór do rządowego programu wydłużony - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych – termin składania wniosków do programu „Ochrona zabytków – Usuwanie skutków powodzi w zabytkach wpisanych do rejestru” został wydłużony do 28 lutego 2025 roku.
reklama

Powódź 2024. Woda, jak każdy inny żywioł, w niekontrolowanych warunkach zagraża ludziom i ich dobytkowi, a w przypadku katastrofy pozostawia trwałe ślady na naszej historii. Zabytkowe budynki, świadkowie dawnych epok, często nie mają szans w bezpośrednim starciu. W celu ratowania dóbr regionalnych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na początku bieżącego roku uruchomiło specjalny program wsparcia dla zabytków zniszczonych w wyniku powodzi, który został wydłużony do końca lutego.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Program obejmuje dwa kluczowe rodzaje działań:

  • Sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich, w tym niezbędne badania, które pozwolą oszacować skalę zniszczeń i zaplanować prace zabezpieczające.

reklama

  • Wstępne prace zabezpieczające oraz konserwację zachowawczą, czyli realne działania na rzecz ratowania zabytków przed dalszą degradacją.

  • Dla kogo te środki?

    Dofinansowanie można uzyskać wyłącznie na zabytki wpisane do rejestru, które ucierpiały w wyniku powodzi we wrześniu 2024 roku. Oznacza to, że pomoc trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do miejsc o potwierdzonej wartości historycznej, które ucierpiały wskutek żywiołu.

    Ile pieniędzy jest do rozdysponowania?

    Ministerstwo przeznaczyło na ten cel 100 milionów złotych, z czego 85 milionów zostanie rozdysponowane w trybie konkursowym, a 15 milionów to rezerwa Pani Minister Hanny Wróblewskiej.

    reklama

    Jak aplikować?

    Wnioski można składać do 28 lutego 2025 roku. Jeśli masz wątpliwości, jaki zakres prac kwalifikuje się do dofinansowania, najlepiej skontaktować się z Departamentem Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod numerem +48 22 212 11 02

    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama
    logo