Reklama

Obywatelskie gminy

Opublikowano: pt, 17 cze 2016 18:00
Autor:

Obywatelskie gminy  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Które samorządy najmocniej wspierają organizacje pozarządowe? A które społeczności lokalne są najaktywniejsze?

Wspólnota wzięła pod uwagę cztery wymiary aktywności społecznej. Po pierwsze aktywność obywatelską, mierzoną frekwencją w wyborach samorządowych (2014 r.) oraz parlamentarnych i prezydenckich (2015 r.). Po drugie, czasopismo podliczyło ilość organizacji pozarządowych działających w poszczególnych gminach (dla zachowania porównywalności wyników wskaźnik wyliczono w przeliczeniu na 1000 mieszkańców). Trzecim komponentem, na podstawie którego stworzono ranking było wsparcie udzielane przez samorządy organizacjom społecznym (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców), a ostatnim elementem aktywność nieformalna, taka jak zbiórki publiczne (w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców). Do sporządzenia rankingu posłużył system punktowy. Każda z gmin mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów: po 35 w kategoriach frekwencja wyborcza i sektor pozarządowy oraz po 15 w kategoriach wspierający samorząd i oddolne inicjatywy. Ranking sporządzono w pięciu kategoriach: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, małe miasta (do 50 tys. mieszkańców), średnie miasta (50–100 tys.) oraz duże miasta (powyżej 100 tys.). Jak wypadły gminy z powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego, które trafiły do rankingów małe miasta, gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie? Większość bardzo słabo. Daleko im do miana gmin naprawdę obywatelskich. Wyjątkiem są Bardo, Złoty Stok i Bystrzyca Kłodzka (gminy miejsko-wiejskie) oraz Duszniki-Zdrój (małe miasta). Te cztery gminy uzyskały łączny wynik 40 i więcej punktów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy