Powódź 2024. Podczas wczorajszego spotkania poruszono m.in. kwestie związane z oceną szkód wyrządzonych przez powódź w szkółkach i pasiekach, które nie są typowymi gospodarstwami rolnymi ani przedsiębiorstwami. Omówiono również problemy związane z utylizacją biomasy z zalanych pól oraz koszty, które ponoszą rolnicy.
Dyskutowano o sposobach relokacji nadwyżek pomocy do obszarów, które otrzymały ją w mniejszym zakresie, a także o możliwości utworzenia stałych komisji do oceny strat spowodowanych klęskami żywiołowymi oraz o wsparciu formalnym i fizycznym dla darczyńców.
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że pomoc rządowa będzie udzielana na podstawie ocen komisji powołanych przez wojewodów, a kluczowe jest posiadanie pełnej dokumentacji strat, w tym ewidencji i protokołów. Przypomniał także o dopłatach do niezebranych plonów: 5 tys. zł za hektar dla zbóż, kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw oraz 4 tys. zł za hektar dla soi.
W spotkaniu, oprócz ministra rolnictwa, uczestniczyli m.in.: Wicewojewoda Dolnośląski Piotr Kozdrowicki, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański oraz przedstawiciele doradztwa rolniczego, administracji samorządowej, inspekcji, instytutów naukowych i departamentów merytorycznych MRiRW.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.