Reklama

Nowa Ruda: Nie żyje malarka Janina Czuchnicka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Urząd Miejski Nowa Ruda

Nowa Ruda: Nie żyje malarka Janina Czuchnicka  - Zdjęcie główne

Nowa Ruda: Janina Czuchnicka zmarła we wtorek, 13 kwietnia | foto Fot. Urząd Miejski Nowa Ruda

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda: 13 kwietnia odeszła Janina Czuchnicka, znana i ceniona w regionie malarka

Nowa Ruda. Janina Czuchnicka była malarką, znaną z cyklu obrazów o tematyce wspomnień z Syberii 

 

Z Syberii do Nowej Rudy

Janina Czuchnicka, w 1946 roku, transportem z Syberii wraz z rodziną przybyła do Szczecina. W powojennej Polsce osiedliła się na terenie Dolnego Śląska, w Nowej Rudzie. Do szkoły natomiast uczęszczała w Dzierżoniowie, a po jej ukończeniu podjęła pracę w KWK Nowa Ruda jako pracownik administracji. Malarstwem zajęła się w latach 80-tych. W tym okresie zapisała się też do Związku Malarzy w Wałbrzychu i do trzyletniej Szkoły Malarskiej pod kierunkiem prof. Halickiego i Wrońskiego, którą ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Należała również do Związku Malarzy we Wrocławiu. Janina Czuchnicka przeżywała swój najbardziej twórczy okres w latach 80. Powstał wówczas cykl obrazów o tematyce wspomnień z Syberii m.in. Zesłańców Syberii, który do dziś znajduje się w Muzeum Pamięci Narodowej w Warszawie. Obrazy Katyń, Więźniarki na Syberii oraz Obóz wykorzystane zostały w filmie Jacka Frankowskiego pt. Martyrologia Leśników. Katyń, Sybir, Kresy. Dzieła Janiny Czuchnickiej oglądać można w Muzeum w Radomiu, Muzeum Lasów Państwowych w Gołuchowie, Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie oraz w prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą. W 2011 roku malarka obchodziła 30-lecie swojej pracy artystycznej. Przez cały okres twórczości uczestniczyła w ponad czterdziestu wystawach w kraju i zagranicą. 

 

Pogrzeb

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w kaplicy, na cmentarzu komunalnym w Nowej Rudzie, w sobotę 17 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12.00. - To kolejna niepowetowana strata dla naszej społeczności - podkreślają pracownicy centrum informacji turystycznej w Nowej Rudzie. Janina Czuchnicka odeszła w wieku 94 lat. 

Natalia Kołodziej, inf. UM Nowa Ruda

 

Nowa Ruda: Nie żyje malarka Janina Czuchnicka

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy