Nowa Ruda. O sytuację prawną dworca spytaliśmy Agnieszkę Jurewicz z wydziału współpracy z mediami PKP. W budynku dworca znajdują się lokale mieszkalne, zatem budynek nie może być przedmiotem sprzedaży w drodze przetargu - tłumaczy. Na parterze budynku znajduje się przestrzeń, która jest proponowana do najmu komercyjnego - dodaje. Problem na parterze i na piętrze, a rozwiązań brak.
Jest nadzieja
PKP w sierpniu 2023 r. ogłosiła ogólnopolski Program Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, jednocześnie dzieląc budynki dworców, które pozostają w zarządzie spółki, na te do przebudowy w najbliższym możliwym czasie i te, które mogą jeszcze poczekać. Niestety, budynek dworca w Nowej Rudzie trafił na listę oczekujących.To kolejna edycja programu PKP S.A., który stanowi największe tego rodzaju przedsięwzięcie w historii polskich kolei. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku założono przebudowę 150 dworców w całym kraju, ale należy podkreślić, że analizami pod kątem potrzeb inwestycyjnych objęto łącznie ponad 300 obiektów. Na liście dodatkowej programu znalazł się dworzec w Nowej Rudzie - wymienia Jurewicz precyzując, że realizacja inwestycji z listy dodatkowej będzie zależała od dodatkowych środków, które na ten cel uda, albo nie uda się pozyskać.
Skoro nie PKP, to może miasto?
Skoro PKP nie gwarantuje renowacji swojego budynku, może warto nieruchomość odkupić i wyremontować za własne pieniądze? Tu narracja obu stron nieco się rozjeżdża. PKP twierdzi, że "historycznie podejmowane były rozmowy" z przedstawicielami miasta w sprawie potencjalnego przekazania nieruchomości zabudowanej budynkiem dworca do zasobów samorządu.
Niemniej, miasto ostatecznie nie było zainteresowane przejęciem nieruchomości
- przyznaje. Krzysztof Czajka z biura prasowego UM Nowa Ruda poddaje pod wątpliwość ten trop i zaznacza, że to spółka zrezygnowała z dalszych rozmów.
Kilkanaście lat temu PKP wyszło z propozycją przekazania dworców gminom. Jako miasto wyraziliśmy wówczas chęć podjęcia rozmów. Jednak PKP nigdy później nie podjęło tego tematu - przekonuje. W kontekście programu inwestycji dworcowych zapowiada, że samorząd postara się, by budynek został jednak wyremontowany. Jak ma do tego dojść, kiedy, i za czyje pieniądze? Tego najwyraźniej, przynajmniej na razie, nie wie zarówno miasto, jak PKP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.